Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Aloe pravá (Aloe vera)

Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe pravá (Aloe vera)

Aloe pravá (Aloe vera (L.) Burm.f.) patrí do čeľade asfodelovitých (Asphodelaceae), ktorá je blízko príbuzná zázračným rodov amarylkovitých a chřestovitých. Samotná aloe je rastlina ktorá má snáď po ženšen druhý najvyšší počet vedeckých publikácií o jej účinku - momentálne je o tejto rastline k dispozícii viac ako 3000 publikácií. Recentným prehľadom stavu vedeckých poznatkov o liečivých účinkoch aloe je Akaberi2016tea .

Listy aloe sú dužinaté, sukulentné. Prostým vytlačením dužiny z nich možno pripraviť gél, ktorý sa používa v potravinách a nápojoch. Gél obsahuje polysacharidy zložené z jednotiek manózy, glukózy a iných monosacharidov, hlavne polysacharid acemanany, ktorý zlepšuje hojenie zranení a má širšie blahodarné účinky (). Okrem vitamínov, minerálov a ďalších bežných látok popredné miesto vo fytochemické profile aloe zaujímajú antrachinóny, napríklad rein. Recentným prehľadom zdravotných účinkov Reina je Sun2016csr . Pozitívne účinky aloe na hojenie zranení a popálenín (jednu z tradičných indikácií aloe) sumarizuje Hashemi2015rpa . U príbuzných aloe stromovité (Aloe arborescens) bola zistený protivírusový účinok proti chrípke a ďalším vírusom chorôb dýchacích ciest ( Glatthaarsaalmuller2015aaa ).

Aloe pravá (Aloe vera)
list aloe pravé

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.