Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Aloe pravá (Aloe vera (L.) Burm.f.)

Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe pravá (Aloe vera)

Aloa pravá patrí do čeľade asfodelovitých (Asphodelaceae), ktorá je blízko príbuzná zázračným rodov amarylkovitých a chřestovitých. Samotná aloe je rastlina ktorá má snáď po ženšen druhý najvyšší počet vedeckých publikácií o jej účinku - momentálne je o tejto rastline k dispozícii viac ako 3000 publikácií. Recentným prehľadom stavu vedeckých poznatkov o liečivých účinkoch aloe je Akaberi2016tea .

Listy aloe sú dužinaté, sukulentné. Prostým vytlačením dužiny z nich možno pripraviť gél, ktorý sa používa v potravinách a nápojoch. Gél obsahuje polysacharidy zložené z jednotiek manózy, glukózy a iných monosacharidov, hlavne polysacharid acemanany, ktorý zlepšuje hojenie zranení a má širšie blahodarné účinky (). Okrem vitamínov, minerálov a ďalších bežných látok popredné miesto vo fytochemické profile aloe zaujímajú antrachinóny, napríklad rein. Recentným prehľadom zdravotných účinkov Reina je Sun2016csr . Pozitívne účinky aloe na hojenie zranení a popálenín (jednu z tradičných indikácií aloe) sumarizuje Hashemi2015rpa . U príbuzných aloe stromovité (Aloe arborescens) bola zistený protivírusový účinok proti chrípke a ďalším vírusom chorôb dýchacích ciest ( Glatthaarsaalmuller2015aaa ).

Aloe pravá (Aloe vera)
list aloe pravé

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.