Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pískanie v uchu v dôsledku práce na stavbe

Dobrý deň,

mal by som na Vás prosbu. Zhruba pred 3mi mesiacmi som na stavbe brúsil a od tej doby mi píska v uchu. Po mesiaci som išiel na ušné a tam mi naordinovali AGAPURIN, po týždni, kedy mi to nepomohlo ma poslali do fakultnej nemocnice a tam mi nasadili Prednison 20 (kortikoidy) + B12 injekcie. To taky nepomohlo a doktori mi hovoria nech sa s tým už dokážem zmieriť. Po internetových poradniach som narazil ginkgo biloba, obličkový čaju. Teraz to začínam užívať, ale zatiaľ to je bez výsledku .. Vo Vašich príspevkoch o tinitus som sa dočítal, že príčinou môžu byť aj umierajúci vláskové bunky (neuróny). Toto mi práve oznámili aj vo fakultnej nemocnici. Dokážete mi prosím poradiť či by šlo s tým ešte niečo urobiť? Alebo čím by som mohol podporiť liečbu? Ďakujem veľmi pekne za čas strávený s týmto dotazom a za prípadnú radu. Aleš.

Dobrý deň, Alešovi,

to nestačí len tak povedať, že ste brúsil. Závisí od toho, čo ste brúsil a čo ešte ďalšieho ste na tej stavbe robil a dýchal. Možno to boli aj infekčné kvapôčky niektorého z Vašich spolupracovníkov, ktorý bol práve chorý.

Príčinu Vášho tinitu teda nevypátráme ...

Ale správne môžeme povedať, že Vám buďto odumierajú vláskové bunky, čo je napokon v staršom veku normálne, alebo sa deje niečo nekalé vo Vašom mozgu. Už v iných odpovediach som vysvetľoval, že tinnitus je príznak, ktorý by nemal byť podceňovaný . Robíte správne, že zháňate liek - nie proti tinitu samotnému, ale proti jeho príčine, ktorá môže potenciálne byť vážna. Ak by Váš tinitus úporne neustúpili, navštívte opäť lekára nech Vám urobí tomografiu mozgu.

Niektorí pacienti majú dobré skúsenosti so ženšenom

Účinok niektorých zložiek ženšenu sa do istej miery podobá ako AGAPURIN (pentoxyfilín), tak i kortikoidom. Podobnosť ale nie je úplná. Pre ženšen ako pre adaptogén je typické, že obsahuje aj zložky pôsobiace protichodne . Povedal by som že ženšen má šancu pôsobiť jemnejšie a dlhodobejšie ako tieto lieky. S podrobným vedeckým vysvetľovaním príčin účinkov ženšenu Vás tu zaťažovať nebudem - záujemcovia ho nájdu na stránke o mechanizmoch jeho pôsobenia . Pokiaľ ide o Ginkgo biloba, vraj tiež zvyšuje prekrvenie mozgu - len neviem, či je to pravda, ginko nemám dostatočne naštudované. "Obličkové čaju" je široký pojem, takže ani k tým Vám nič nepoviem.

Čo robiť prakticky

Každopádne, kúpte si 150g kvalitného plátkového ženšenu a pite vývar z niekoľkých plátkov denne, najlepšie spoločne s kustovnice a kávovou lyžičkou strúhaného čerstvého zázvoru (pokiaľ Vám nevadí ostrá chuť zázvoru - dá sa na ňu zvyknúť). Zázvor má výrazné protivírusové účinky . To množstvo ženšenu je na skúšku. Pokiaľ po doužívaní tejto dávky nepocítite úľavu, budete vedieť, že ženšen na Váš problém nezaberá. Ak by k tomu došlo, nemusíte ľutovať, že ste ho skúsil. Šanca, že Vám ženšen pomôže, je reálna a nie je malá. Ak ženšen zaberie, môžete začať dávky znižovať. Nakoniec by ste sa mal dostať na dávku asi 2g ženšenu denne, ktorú by bolo vhodné udržiavať po asi tri mesiace.

Pretože ste, zdá sa, usilovný človek, chcel by som Vás na záver upozorniť na to, že ženšen možno v čase jeho skúšanie zvýši Vašu schopnosť pracovného nasadenia. Duševnú energiu , ktorú ženšen u mnohých ľudí dodáva, najlepšie využijete tak, že si na toto obdobie naplánujete práce, ktoré sú náročnejšie na duševné sústredenie, ale zároveň dostatočne čisté, aby nedochádzalo k ďalšej chemickej záťaži Vášho nervového systému. Môže to byť napríklad dlho odkladaná administratívne práce, čistá manuálnej práce, alebo čokoľvek iného čo uznáte za vhodné. Vyhnite sa na túto dobu rušivým vplyvom okolia, sledovanie televízie, užívanie akýchkoľvek liekov, ak Vám je výslovne neprikázal brať lekár, fajčenie v množstve väčšom ako jedna cigareta denne, pitie kofeínu (kávy, čierneho / zeleného čaju, a zvl. Tzv. Energetických nápojov ) v množstve väčšom ako 2 šálky ráno, pitie alkoholických nápojov v množstve väčšom ako jedno pivo večer a nezabúdajte na pitie dostatočného množstva vody a pravidelný 8-hodinový nočný spánok . Nenařizujte si budík, pokiaľ to nie je nutné - nechajte spánok dospieť k prirodzenému prebudení. Ďalšie účinky ženšenu (napr. Lepšie prekrvenie končatín , lepšie erekcie , ľahšie dýchanie atď.), Ak sa u vás dostaví, spoznáte sám.

S pozdravom,
-boris-

| 1.11.2018