Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Zázvor pravý ( Zingiber officinale Roscoe)

Zázvor pravý (Zingiber officinale)
Zázvor pravý ( Zingiber officinale )

Zázvor pravý je liečivá rastlina ktorá sa silou svojich účinkov vyrovná klasickým adaptogenům. To, že zázvor zatiaľ neuctievate čoby zázračnú rastlinu je zrejme tým, že ho lepšie poznáme ako "obyčajné" korenie - niečo, čo sa jej kvôli chuti. Mali by sme si převyknout sa na toto korenie pozerať ako na zázračný liek a na celú čeľaď zázvorovitých ( Zingiberace ) ako na čeľaď zázračných rastlín.

Zázvor je plný účinných fytochemikálií. Ostrá chuť zázvoru je spôsobená Gingeroly, za chuť sušeného zázvoru používaného v zázvorovom pečive zase môžu šogaoly, ktoré vznikajú z Gingeroly dehydratáciou. Gingeroly je v zázvoru požehnane a majú rozsiahle liečivé účinky ( Semwal2015gsi ). Fytochémia zázvoru som detailne neštudoval, viem ale že databáza Dr Dukea považuje zázvor za dvojku v rebríčku najvyššieho obsahu protivírusových látok (jednička je list čučoriedky ).

Samotné Gingeroly a šogaoly majú antioxidačné, baktericídne, protizápalové a antialergické účinky. Zázvor je podľa môjho názoru cenným doplnkom liečby diabetu , chorôb srdca a chorôb pečene , o rakovine nehovoriac ( Semwal2015gsi ).

Zázvor účinkuje proti zápalom a bolesti ( Lakhan2015zep , Hoseinzadeh2015aeg ). Úplne logicky bola teda venovaná pozornosť jeho využitie v športe ( Wilson2015gzo ). Má tiež špecifické účinky proti artritíde ( Grzanna2005ghm ), je klinicky preukázaný jeho účinok proti bolesti kolien ( Tapsell2006hbh ). Zázvor je súčasťou TČM zmesou proti bolesti hlavy a migréne .

Mladý, čerstvý zázvor možno v Strednej Európe ľahko zohnať. Tento zázračný liek nastrúhaný na tenké, dlhé rezance som zvolil ako jednu z prísad nutnú k úspešnému blufovaní, že viete variť jedlá čínskej kuchyne . Jeho liečivé vlastnosti si užijete napríklad s jaternica alebo pečeňou, vegetariáni ocenia kombináciu na nitky strúhaného zázvoru a avokáda, o kombináciu zázvoru, na hranolky krájaného údeného tofu a husté sójovej omáčky nehovoriac. Zo zázvoru sa tiež pripravuje zázračný čaj.

 

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.