Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Kŕčové žily

Kŕčové žily sú prípadom žilových varixov (spolu s hemoroidy a varixy pažeráka , ktorými sa tu taky zaoberám). Kŕčové žily vznikajúcich na povrchových žilách dolných končatín.

Žily za normálnych okolností pracujú s nulovým tlakom alebo dokonca aj s podtlakom, tlak vyšší ako asi 10 mm ortuti v zásade nemajú rady. Avšak pri našej telesnej výške by čisto hydrostaticky v nohách v stoji bol tlak okolo 100 mm ortuťového stĺpca - asi ako v tepnách. Bránime sa tomu dvoma hlavnými spôsobmi: tým, že sa vyhýbame vzpriamenej polohe (ležíme alebo sedíme, najlepšie s podloženými nohami) a tým, že nestojíme nehybne. Pri chôdzi nožných svaly za pomoci žilových chlopní pumpujú krv z nôh späť do srdca, čím zamedzujú zvýšenie žilového tlaku. Už po krátkom nehybnom státia venózny tlak v nohách automaticky narastie aj v prípade, že použijete sťahovacie pančuchy. Tlakové pančuchy pomáhajú iba tým, že žilovej stene mechanicky mierne odľahčujú. Najmenej zdravé je státie na spôsob hradnej stráže - keď už musíme stáť, aspon prešľapujte.

Podľa individuálnych dispozícií sa žily nôh zvýšenému tlaku viac či menej prispôsobia, ich stena zdurí a pripodobní sa tepnám. Trvalé znášanie tlaku 100 mm ortuti žilám avšak v žiadnom prípade nesvedčia a časom sa stane, že niektorá oslabená žila zlyhá a lokálne sa rozšíri do tej miery, že prestanú doliehať chlopne. Tým prestane fungovať žilová pumpa, žilová hypertenzia sa ešte zhorší, zlyhajú ďalšie chlopne a ďalšie žily v okolí, podobne ako keď sú diódy v sérii pod plnou záťažou a jedna zhorí. Zápal a trombóza , ktorú pozorujeme u kŕčových žíl je adaptívnym procesom, ktorým sa naše telo snaží poškodenú časť krvného obehu odstrániť. Pretože však príčina je systémová ( vysoký venózny tlak ), budú sa vytvárať nové a nové varixy kým nedôjde k odstráneniu príčiny. Keď veci zájdu do tohto štádia, je nutný chirurgický zákrok. Následná konzervatívna liečba (lieky) slúži na prevenciu ďalšieho rozvoja kŕčových žíl.

Ďalšie informácie o kŕčových žilách možno nájsť napríklad na webe kolegu MUDr. Štefánka .

Pozícia ženšenu v liečbe kŕčových žíl

Liečivý účinok ženšenu na srdce a cievy je dobre známy: ide predovšetkým o jeho preventívny liečivý účinok na choroby srdca , antihypertenzívny pôsobenie a ochranný a regeneračný účinok na cievy . Poslednou dobou bol čiastočne objasnený aj jeho účinok proti zápalovému procesu vedúcemu k ateroskleróze . Vplyv ženšenu na žilovej varixy zatiaľ riadne klinicky neskúmal nikto, tento problém ale majú aj ostatní venofarmaká (pozri Kikkawa2010ite , Ruegg1974tai ). Na účinky ženšenu u kŕčových žíl ma prvýkrát upozornili ľudia, ktorí ho prakticky skúšali. Nižšie uvádzam na ukážku dva z týchto prípadov.

Pokiaľ ide o postoj TČM , tak ženšen pravý (P. ginseng) a ženšen notoginseng (P. notoginseng) sa odporúčajú ako "prostriedky zlepšujúce krvný obeh". Ženšen je zložkou najmenej jedného japonského patentu určeného k prevencii kŕčových žíl a hemoroidov a ako prostriedok na liečbu varixov ho zmieňuje tiež populárna literatúra ( Cruz2001lvv ).

Konkrétne prípady ochorenia kŕčových žíl, kedy ženšen pomohol

Tu sú dva prípady pacientok, ktorých situácia s kŕčovými žilami bola vážna, ale po užívaní ženšenu sa stabilizovala.

Pacientka A: 32 rokov, v minulosti zamestnaná ako predavačka, nútená dlhodobé štát. Kŕčové žily sa jej po prvýkrát začali vytvárať vo veku asi 25 rokov na lýtkach a nad kolenami, situácia sa zhoršila v tehotenstve. Bola na dvoch operáciách, nosila tlakové pančuchy. Potom, čo po druhej operácii začala dlhodobo užívať ženšen, k recidíve kŕčových žíl už nedošlo, hoci už sťahovacie pančuchy nosiť prestala.

Pacientka B : 52 rokov. Kŕčové žily ju trápili dlhé roky, bola na niekoľkých operáciách. Po 6 mesiacoch užívania ženšenu sa postup choroby sa podľa jej slov úplne zastavil. Pacientka je aj po niekoľkých rokoch zdravá (nedošlo k ďalšej progresii).

Preventívny účinok ženšenu na kŕčové žily a hemoroidy spomínali aj ďalšie, ktorí ženšen skúšali. Aj keď takéto prípady nepredstavujú štatistický dôkaz účinnosti, upozorňujú na nutnosť venovať adaptogenům u varixov pozornosť. Dodal by som ešte, že podmienkou účinnosti adaptogénov je patričná kvalita a dostatočné dávkovanie. U ženšenu to zvyčajne znamená použiť kvalitné 6-ročný ženšen ( o jeho dávkovanie som písal na inej stránke ).

| 1.11.2018