Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

HER2 + rakovina prsníka: Liečivé huby a ženšen

Vážený pane Mgr. Štítnický. Obraciam sa na Vás na základe informácie, ktorú mi poskytla už dávno moja kolegyňa ... Teraz ale prejdem k podstate. Pre moju manželku, ktorá zaužívanými onko-terapeutickými modalitami "bojuje" so zmieneným typom ochorenia, mi pre začiatok sprostredkovala jedno balenie ženšenu TaiwanTCM Liang. Dúfam, že ten by snáď pozitívnym spôsobom mohol prispieť jednak k potlačeniu príznakov samotného základného onkologického ochorenia, tiež k eliminácii nežiadúcich účinkov liečby = operácie, rádioterapia, chemoterapia, hormonálna terapia, po 4 rokoch opakovanej / inej chemoterapie, tentoraz s výraznejšími vedľajšími účinkami. Dozvedel som sa ale aj o možných priaznivých účinkoch výťažkov z huby Trametes versicolor. Chcel by som Vás teda naliehavo poprosiť o informáciu týkajúcu sa spomenutých účinkov a ako sa tento preparát užíva. Na dopísanie článku o Trametes versicolor na Vašej webovej stránke ADAPTOGENY.cz márne čakám už dlhšiu dobu. Ak môžem poprosiť, uvítal by som Vašu skorú odpoveď, pretože vzhľadom k samotnému charakteru ochorenia sa mi situácia potenciálne vidí byť dosť hrozivou, stále však verím / dúfam v možný priaznivý zvrat v priebehu prebiehajúcej onko-liečby. Za pochopenie a skorú odpoveď Vám vopred ďakujem a zostávam s pozdravom MUDr. Martin M. (Slovensko)

HER2 + rakovina prsníka :

Dobrý deň, pán Martine.

Som rád, že sa konečne dostávam k Vášmu listu, chcel by som najprv vyjadriť svoju mimoriadnu radosť nad tým, že mám príležitosť komunikovať s lekárom Vášho razenia. Sám som si ako špecializáciu vybral neurobiológie a ak by som bol poslúchol svoju matku, ktorá si priala aby som šiel študovať medicínu , asi by som bol tiež inklinoval k neurochirurgii. Komunikáciu s odborníkom ako Vy oceňujem hlavne preto, že Vám nemusím vysvetľovať tisíc vecí o nádoroch a ich priebehu, prognóze, imunite, farmaceutické praxi, atď. V tomto smere by ste naopak iste mohol vysvetliť veľa Vy mne, čím Vás ale v tomto okamihu rozhodne nemôžem zaťažovať.

Takže in medias res ...

Ženšen pravý v liečbe rakoviny

Ako biológ Vám môžem ohľadom ženšenu na 100% potvrdiť, že tu v žiadnom prípade nejde o niečo čo by bolo " alternatívne " v zmysle non lege artis. Ženšen je najsilnejším prostriedkom k regenerácii imunitného systému po ožiarení alebo podobnom poškodení (jedy, cytostatiká), akým súčasná veda disponuje. Aj keď sa to dnes veľmi nezdôrazňuje, už v 80. rokoch to o ženšenu konštatoval japonský imunológ a špecialista na radiáciu Morio Yonezawa. Jeho profil možno nájsť v japonskej databáze Read, citovať v tejto súvislosti možno jeho publikácia Yonezawa1976rri , Yonezawa1981rri , Yonezawa1985rri . A od tej doby sa nám žiadna nová SciFi tabletka proti rádioaktivite neobjavila. Väčšie množstvo referencií je možné nájsť v článku " Účinok ženšenu proti radiačnej záťažou ", ktorý postupne dokončujem.

Pokiaľ ide o priame protirakovinové účinky ženšenu, tam je situácia vo výskume o niečo komplikovanejšie. Ako iste viete, výskum rakoviny je mimoriadne populárny, pretože celý náš západný systém scientometrie (ktorý bohužiaľ slepo preberajú aj na Východe) je nastavený tak, že minoritné témy zanedbáva a populárne témy robí ešte populárnejšími. Vôbec najmenší impakt faktory má tá veda, ktorá je najzložitejšia - matematika. Takže z tej spústy publikácií o účinkoch ženšenu proti rakovine má, povedal by som, asi tak tretina alebo štvrtina svoje reálne opodstatnenie, a zvyšok boli získané z núdze - niekto rýchlo potreboval publikáciu do časopisu s vysokým impakt faktorom, publikoval predtým niečo o ženšenu a tak siahol po kombinácii ženšenu a rakoviny. Suma sumárum, ženšen u niektorých onkologických indikácií bude asi aj priamo prospešný, avšak v porovnaní s jeho inými účinkami je táto jeho indikácia relatívne málo spoľahlivá.

Ganoderma lucidum (leskokôrka lesklá) a Trametes versicolor (trúdnikovec pestrá) v liečbe rakoviny:

S nádory je to vždy ruleta, ale po pamäti viem, že leskokôrka pomerne dobrým spôsobom zlepšuje prognózu u najrôznejších onkologických diagnóz. Leskokôrka má vôbec v TČM kráľovskú povesť (huba nesmrteľných atď.), Ktorá je do určitej miery ešte lepšia ako povesť ženšenu. Táto dobrá povesť je vodítkom i pre nás: Dnes sa už vie, že TČM nebola (a nie je) v princípe nevedecká, iba kladie podstatne väčší dôraz na generačnú prenos poznatkov v nezmenenej forme a k internému zápisu informácií používa trochu inú latinu (taoistické terminológii). Bohužiaľ naše spolupracovníčka, ktorá sa zaoberala mechanizmami účinku lesklokorvky si vzala voľno na dobu neurčitú, takže celé téma teraz čaká na mňa. O lesklokorce je inak na Medlajne cez 700 publikácií, ktorých abstrakty si môžu prečítať všetci au niektorých sú verejne prístupné aj ich plné znenie.

Pokiaľ ide o hubu Trametes versicolor , tak ak by ste si kontroloval, čo je o nej publikované, treba použiť staršie synonymum Coriolus versicolor . Vo výskume tejto huby došlo k zaujímavému javu, že meno Trametes používajú väčšinou biologické publikácie o živote a ekológii tejto huby, zatiaľ čo vo výskume ich liečivých účinkov je zaužívané staršie meno Coriolus. Pod ním k dnešnému dňu možno na Medlajne nájsť 262 publikácií, z ktorých by sa zdalo, že protirakovinové účinky tejto huby nie sú poverou. Rovnako ako u LESKLOKORKA, detaily pôsobenia Trametes, resp. trúdnikovec pestré, ako nám túto hubu pokrstili českí mykológovia, som tiež ešte nenastudoval. Inak o zázračné historky o vyliečení rakoviny u Trametes nie je núdza. Ale ak aj týmto jednotlivým prípadom nebudeme venovať prílišnú pozornosť, tak pre mňa je napríklad podstatný fakt, že Trametes je v protirakovinový indikáciách veľmi populárny v Japonsku.

Pod vplyvom Vášho listu sa budem snažiť maximálne urýchliť revíziu textov o Ganoderme a Trametes, aby dávali čitateľom aspoň túto základnú predstavu, ktorú sa teraz snažím odkomunikovať Vám. Ak by sa mi to včas nepodarilo, bude čoskoro možné si o účinkoch týchto húb prečítať v najnovšej knihe Huby a ich liečivé účinky od žijúcej legendy tropické botaniky, prof. Pavla Valíčka.

užívanie

V prípade boja s rakovinou treba užívať lesklokôrovka aj trúdnikovec v patričnom množstve. Tento typ prírodných liečiv sa dosť často upravuje na práškový koncentrát (Forte), v ktorom 1 gram prášku obsahuje extrahované účinné látky zodpovedajúce niekoľkých gramom pomletej huby. Ako práškové vehikulum koncentrátu sa používa väčšinou mletá dospelá plodnice daného druhu huby. Koncentrát umožňuje užívanie väčších dávok a spoľahlivejšie vstrebávanie účinných látok. V popredí výskumu a spracovanie liečivých húb stoja momentálne krajiny východnej Ázie a zvlášť Taiwan , kde bol nedávno dokončený projekt sekvencovania a anotácie genómu LESKLOKORKA lesklé.

záverom

Na záver si neodpustím poznámku k problému, ktorý dnes dostupnosť neškodných a pritom účinných prírodných liečiv ohrozuje najviac: Budovanie byrokratických bariér, ktoré sa z EÚ cez WTO rozťahujú do celého sveta.

Konkrétne trúdnikovec pestrá (Trametes versicolor) sa podľa nových smerníc EÚ automaticky dostala do kategórie "potravín nového typu" (novel food), čiže jej predaj je zakázaný, ak sa niekto neodhodlá k tomu, že sa pustí do niekoľkoročného byrokratického procesu získavania zvláštnych povolení od inštitúcií EÚ. To v dohľadnej dobe prakticky znemožňuje túto hubu v EU legálne predávať v kategórii potravín . Predaju tejto huby v kategórii liekov zase v praxi zabraňujú vysoké fixné poplatky a liekové registračné procedúry, pre byliny úplne nevhodné.

Inštitucionalizácie prírodných zdrojov, zákazy konkrétnych bylín, plošné zákazy všetkého, čo ide označiť nálepkou "novel food" (napriek tisícročným skúsenostiam!), Zákazy uvádzanie informácií o liečivosti liečivých rastlín atď. Sa prezentujú pod zásterkou skvalitňovania a zodborňování fytoterapie, ale pri čítaní týchto zákonov je až príliš patrný ich skutočný cieľ: Obmedziť slobodu lekárov i laikov rozhodovať o terapii a preniesť ju na nadštátnej orgány, konajúce na objednávku farmaceutických kartelov. Tento proces bude mať veľmi neblahý vplyv na úroveň zdravia Európanov aj ekonomiku Európy. O tejto súčasnej téme viac na nedejmesiprirodu.cz

s pozdravom

-Boris-

( Komunikácia pokračuje na ďalšej stránke. )

| 2011 - 1.11.2018