Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Konope siate (Cannabis sativa)

Konope siate (Cannabis sativa)
Konope siate (Cannabis sativa)

Konope siate je dôležitou liečivou rastlinou v TČM aj v našej medicíne. Patrí zároveň medzi typických predstaviteľov nejedovatých rastlín, ktoré nepatria medzi adaptogény.

Pozitívne účinky konope

Konope má dobre známy účinok proti zápalu a proti bolesti . Hlavnou účinnou látkou konope sú kanabinoidy (hlavne tetrahydrokanabinol). Tie sú zodpovedné ako za psychotropné účinky tejto rastliny, tak za jej protizápalový účinok. Kanabinoidy vyskytujúce sa v konope sú vítaným doplnkom či náhradou opioidných analgetík ( Elikkottil2009apc , Walker2002can ). Konope pomáha od bolesti ľahko aj ťažko chorým, ja osobne však jeho psychotropné účinky považujem za nepríjemné a požívanie tejto rastliny vo vyšších dávkach sa preto vyhýbam.

tetrahydrokanabinol (THC)
none

Konope sa tradične používalo tiež na liečbu dny a bolestí kĺbov a ďalších chorôb. Okrem kanabinoidov obsahuje konope mnoho ďalších látok: triterpenoidy friedelin a epifriedelanol, alkaloidy cannabisativin a anhydrocannabisativin, bežné rastlinné sekundárne metabolity karvón, sitosterol a mnohé ďalšie. Konope nie je adaptogén a je mi ľúto, že nemám kapacitu sa mu venovať rovnako detailne ako napríklad ženšen pravému . Jeho liečebné využitie patrí do rúk lekára. Sušené konope (marihuana) na predpis je dnes k dispozícii už aj u nás ( pdf , Mapa lekární ).

Využívajú sa všetky časti konope: vňať (herba cannabis sativae), samičie kvety (flos cannabis sativae), balzam (Resina cannabis sativae, tzv. Hašiš), semeno (semien cannabis sativae) a dokonca aj korene (radix cannabis sativae). Vňať konope určená k fajčeniu sa ľudovo nazýva marihuana. Tu by som osobitne chcel upozorniť na konopné semienko, ktoré sa od iných častí tejto rastliny líši tým, že je prosté psychotropných kanabinoidov a v potrave významne dopĺňa iná zdravé semená ako mak, orechy, Lískovca, ľanové semienko atď. Konopné semienko má príjemnú chuť a veľmi lahodné je aj po naklíčenie.

Ako fungujú kanabinoidy

Kanabinoidy z konope fungujú tak, že pôsobí v tele na 2 typy receptorov: CB 1 a CB 2. CB 1 sa vyskytuje v mozgu a mozočku. CB 2 sa vyskytuje hlavne v imunitnom systéme: majú ho T aj B lymfocyty, makrofágy a ďalšie biele krvinky. Kým vplyvom na CB 1 receptor spôsobuje marihuana svoje dobre známe psychotropné účinky, pôsobením na CB 2 sa vysvetľuje jej protizápalový ( Turcotte2016cri ) a analgetický účinok ( Shang2016ccr ). Kanabinoidy majú dokonca potenciál v liečbe autoimunitných chorôb ( Katz2016mca ). Je zaujímavé, že najskôr boli tieto receptory objavené vďaka konope a až potom sa zistilo, že v tele existujú ich prirodzení agonisty - endokanabinoidy.

nevýhody konope

Konope škodí hlavne vtedy, keď sa fajčí. Fajčenie vňaťovej drogy (marihuany) a konopného balzamu (hašiš) škodí viac ako fajčenie tabaku, pretože (na rozdiel od nikotínu) kanabinoidy rozširujú priedušnice. Dym tak vnikne hlbšie do pľúc, nehovoriac o tom, že jointy sa balia bez filtra. O niečo menej nezdravá je vodná fajka. Ďalšie potenciálne nevýhodou konope sú vedľajšie účinky na imunitu spôsobené účinkom na CB 2 receptory (pozri napr. Turcotte2016icc ). Miesto fajčenie je zdravšie užívať konope ako jedlo. Konope používané v jedle má tiež silnejší účinok, pretože účinné látky sa neznehodnotí horením. Recepty s kanabisom nájdete napríklad tu pdf . Užívanie kanabisu formou čaju je slabé, pretože do čaju sa kanabinoidy zo živice lúhujú len zle. Pokiaľ ide o konopné semienko, je veľmi zdravé, neobsahuje kanabinoidy a žiadnych nevýhod nemá.

Konope nie je adaptogén

Hoci konope nepatrí medzi jedovaté rastliny, nie je to adaptogén. Konope totiž obsahuje jednostranne pôsobiaci THC (tetrahydrokanabidiol), ktorý vyvoláva stav omámenie. Navyše fajčenie marihuany škodí viac ako fajčenie tabaku. Kým nikotín priedušnice zužuje, kanabinoidy je rozširujú. Dym tak vnikne hlbšie do pľúc, nehovoriac o tom, že jointy sa balia bez filtra. Možno si ďalej klásť otázku, či dobre dokumentovaný upokojujúci vplyv konope na imunitné bunky ( Turcotte2016icc ) nezhoršuje odolnosť proti infekcii a tak sa aj týmto spôsobom neprehrešuje proti prísnym požiadavkám kladeným na adaptogény. Konope nie je adaptogén, ale liek.

Podstatne nadějnější je v tomto smere konope bez THC. Po odstránení THC zostávajú v konope len kanabinoidy bez omamných účinkov (hlavne kanabinol). Konope bez THC používané per os (tj. Nie fajčením) by sa svojím charakterom blížilo iným dobrým adaptogenům.

| 30.1.2018