Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Analgetiká ( "prášky od bolesti")

Prášky od bolesti patrí medzi najčastejšie predpisované lieky. Bolo tomu tak aj historicky - preslávený benátsky Dryák obsahoval ópium, rovnako ako Paracelsusovho Laudanum . Hoci pri klasických adaptogénov sú účinky proti zápalu a proti bolesti časté, dnešné analgetiká sú napospol paracelsovská .

opioidné analgetiká

Čistý morfín (účinná látka ópia) sa dnes používa na analgéziu u smrteľne chorých pacientov (hlavne pacientov s rakovinou ). Podstatne širšie využitie však majú analgetiká obsahujúce opioid kodeín a ďalšie opioidy. Kodeín sa v tele pomaly mení na morfín a je podstatou nebezpečných návykových liekov - Alnagon a jeho klonov. Ďalšie opioidné lieky sú Tramadol a Tramal.

inhibítory cykloxygenázy

Menej nebezpečná analgetiká sú inhibítory cykloxygenázy: Aspirín , ibuprofén (Brufen, DOLGIT atď.), Paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax, Coldrex) a ďalšie. Tie sa stali de facto všeliekom súčasnosti. Predpisujú sa univerzálne a užívajú ich muži, ženy, deti, chorí, zdraví i športovci na to, aby mohli viac trénovať. Aspirín (kyselina acetylsalicylová) , ktorý je k dispozícii bez predpisu, bol v 50. rokoch zavedený do Guinessovej knihy rekordov ako najpredávanejší liek na svete.

V skutočnosti nemám absolútnu istotu, že analgetiká typu aspirín sú škodlivá. Naopak, viem, že minimálne niekedy sú inhibítory cykloxygenázy aj pri trvalom užívaní prospešné. Na heslo aspirín dnes existuje viac ako 2000 vedeckých prehľadov, ktoré napospol hovoria to, čo hovorí najnovšie z nich ( Sarbacker2016aup ) - že pravidelné dávky aspirínu prispievajú k prevencii srdcovo-cievnych a mozgových príhod (tj. Mŕtvica) hlavne u starých ľudí. Nie je tiež pravda, že by tieto látky neboli "prírodný" - veď aspirín je vylepšená verzia kyseliny salicylovej z vŕbovej kôry. Vrbová kôra obsahuje triesloviny a ďalšie obranné látky a kyselina salicylová bez modifikácie na aspirín poškodzuje žalúdok. Aspirín v tabletkách je oveľa lepší ako odvar z vŕbovej kôry, čo hovorím ako obhajca prírodnej liečby a adaptogénov.

Ako fungujú inhibítory cykloxygenázy

Ako každý policajný systém, aj imunitný systém používa komunikáciu . Imunitné bunky však na dorozumievanie nepoužívajú vysielačky, ale osobitnú triedu chemických molekúl nazývaných prostanoidy . Prostanoidov existuje veľa druhov k odovzdaniu rôznych signálov, všetky sa ale vyrábajú zrolovaním kyseliny arachidónovej pomocou enzýmu cykloxygenázy. A práve tá je cieľom inhibičného pôsobenie všetkých tých menovaných práškov od bolesti typu aspirín. Ak cykloxygenázy vyradíme z činnosti, celý imunitný systém upadne do vynúteného rádiového pokoja. Zápal prestane , bolesť ustane , často k veľkej radosti pacienta. Je však otázné, či je plošné vyradenie celej prostanoidové komunikácie optimálnym prístupom.

kanabinoidných analgetiká

Prenos bolesti do mozgu je už dnes dobre preskúmaný a v ľubovoľnom mieste tejto kaskády možno použiť desiatky rôznych blokátorov, ktoré sa využívajú ako anestetiká a analgetiká. Ich úplný zoznam neposkytuje, ale rád by som spomenul jednu ďalšiu triedu analgetík: kanabinoidy vyskytujúce sa v konope siate . Kanabinoidy majú dobre známy analgetický účinok ( Elikkottil2009apc , Walker2002can ) a vňať konope na liečebné účely je dnes už na predpis i oficiálne k dispozícii ( pdf , Mapa lekární ). Kanabinoidy tlmí zápal a poťažmo aj bolesť pôsobením na kanabinoidných receptory CB 2 na povrchu T a B lymfocytov, maktrofágů a ďalších bielych krviniek ( Turcotte2016cri , Shang2016ccr ). Svojim ukľudňujúcim vplyvom na biele krvinky konope pomáha dokonca aj pri autoimunitných chorobách ( Katz2016mca ).

| 30.1.2018