Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Aspirín

Aspirín (kyselina acetylsalicylová) je protizápalový liek prírodného pôvodu. Ide o octový ester kyseliny salicylovej izolovanej z vŕbovej kôry, ktorá sa kedysi tradične používala proti zápalom. Aspirín je príkladom toho, ako liekovej spracovanie môže zvýšiť kvalitu niektorých prírodných liečiv. Vrbová kôra je totiž plná trieslovín a ďalších obranných látok, ktoré v prírode zabraňujú ohlodávání stromu bylinožravce. Vyčistením účinné látky sa tieto obranné látky odstránia a uľahčí sa dávkovanie. Štandardizáciou (tj. Dostupnosťou tabliet s rovnakou dávkou aspirínu) sa odstráni neistota ohľadom obsahu účinnej látky v použitom kúsku vŕbovej kôry. Modifikáciou kyseliny salicylovej na aspirín sa zase zníži jej dráždivosť. Aspirín sa navyše ľahko vyrába čisto synteticky, vďaka čomu je lacnejšie ako jeho prírodné ekvivalenty. (Dovolil by som si podotknúť, že iná prírodné liečivá - napríklad červený ženšen - spracovanie do tabletovej formy nevyžadujú.)

aspirín

Aspirín účinkuje ireverzibilné inaktiváciou cykloxygenázy - kľúčového enzýmu vyrábajúceho imunitný signálne molekuly zvané prostaglandíny. Prostaglandínov je veľa druhov a imunitný systém je používa na vyznačovanie miest, kde má v tkanive dôjsť k zápalu. Prostaglandíny v týchto miestach zvýši prekrvenie, citlivosť (bolestivosť) a prilákajú tam biele krvinky, ktoré sa stretnú s príčinou zápalu a uprace po boji. Aspirín tento poplach vypína, čo je účinné v tých prípadoch, keď ide o poplach falošný - napríklad pri civilizačných či autoimunitných chorôb. Na každý pád aspirín v krátkodobom horizonte odstraňuje horúčku a bolesť, čím predovšetkým si vyslúžil svoju veľkú popularitu. Aspirín má navyše inhibičný účinok na krvné doštičky - zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čiže "riedi krv". Kvôli tomu sa aspirín odporúča na trvalé užívanie ako prevencia trombózy a infarktu. Zhrnuté, aspirín má 2 hlavné účinky:

Aspirín nie je adaptogén (pôsobí jednostranne) , ale pre väčšinu ľudí je aj pri dlhodobom podávaní relatívne neškodný. Svojim protizápalovým pôsobením navyše obmedzuje poškodenie buniek pri mŕtvici a ischémii, takže obaja jeho hlavné účinky sú v prevencii trombózy a mŕtvice vítané. Zdá sa, že v miernych dávkach má aj určitý preventívny účinok proti nádorom, čo zrejme tiež súvisí s jeho protizápalovým pôsobením. Vo vysokých dávkach sa užívanie aspirínu neodporúča.

Aspirín (kyselina acetylsalicylová), ktorý je k dispozícii bez predpisu, bol v 50. rokoch zavedený do Guinessovej knihy rekordov ako najpredávanejší liek na svete.

Porovnanie aspirínu a ženšenu

Aspirín je možné s výhodou kombinovať s protizápalovými adaptogény ( ženšen , zázvor , šišiak bajkalský , vítaním uspávajúca ...) Využitie adaptogénov, ktorých pôsobenie je vyváženejší než u jednostranne, alosterické pôsobiaceho aspirínu umožní dosiahnuť liečebného efektu aj pri nižších dávkach aspirínu. Tým sa vyhneme jeho nežiaducim účinkom a získame ďalšie pozitívne účinky na zdravie, ktoré spomínané adaptogény majú.

Ženšen je modelový adaptogén, ktorý chráni a pomáha pri mnohých chorobách. Na druhej strane kvôli tomu ženšen trpia prívlastkom "všeliek", ktorý je dnes už len nadávkou. Tento prívlastok bol kedysi mienený vážne a pozitívne - veď aj rodové meno Panax znamená doslova všehoj. Avšak dnes je nedostatočná "špecializácia" lieku (ktorá býva u adaptogénov pravidlom) podozrivá. Samotná definícia adaptogénu je navyše (zvlášť u tých, ktorí ho nechcú chápať) v podozrení, že nejde o nič iné, než pokus zabaliť pojem všelieku do vedeckého hávu. V ére molekulárnej farmakológie sa požaduje sa vysvetlenie špecifického mechanizmu účinku, ktoré vyvrátia podozrenie z podvodu, zveličovanie a všelékovitosti.

Ukazuje sa, že v tejto situácii je veľmi vhodné porovnať ženšen s podstatne jednoduchším "všeliekom" - aspirínom. U aspirínu totiž nie sú vôbec žiadne pochybnosti o jeho účinnosti a mechanizmu účinku. Aspirín má len dva hlavné účinky (tlmí zápal + horúčku a riedi krv), ale používa sa u veľkého množstva zápalových a horúčkovitých ochorení a používa sa v masovom meradle.

Aspirín patrí k tým lacným liekom, ktoré ľudia užívajú veľmi často a niektorí dokonca neustále. Pod iným názvom (napr. Stacyl) sa tiež používa na tzv. Riedenie krvi v boji proti trombóze , tj. Ľudia ho užívajú prakticky neustále. V Čechách sa ročne spotrebuje viac ako 100 ton aspirínu, zatiaľ čo spotreba ženšenu je mizivá. Kvantitatívne porovnanie ženšenu a ďalších bežných liekov vychádza podobne.

| 2008 - 1.11.2018