Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bürgerova choroba

Dobrý deň,

Mám podozrenie na Bürgerova chorobu, čo je zvláštne zápal ciev a vaskulitída. Zaujal ma text na vašich stránkach o ženšenu a jeho vplyvu na obnovu endotelu. Objednal som si ženšen pravý TaiwanTCM LIANG , plátky a prvé dva dni som si urobil čaj z dvoch plátkov, ďalšie dni by som pokračoval s jedným plátkom. Myslíte, že by to tak mohlo byť? Mám pokračovať v užívaní ženšenu? Zatiaľ mám asi 30g. Myslíte si, že na moje ochorenie môže mať ženšen pozitívny vplyv? Vďaka moc za odpovede. Vladimír H.

Vážený pane Vladimír,

musím sa priznať, že predtým, než som dostal Váš dotaz, som toho o Bürgerova chorobe príliš veľa nevedel. Z toho, čo sa mi podarilo v krátkej dobe naštudovať, je ale prakticky jasné, že ženšen u tejto chorobe má šancu pomoct. Ešte Vás musím povinne upozorniť, že rozhodnutie o terapii závažných ochorení patrí do rúk lekára a môj názor je iba poradný.

Bohužiaľ, Bürgerova choroba zrejme vyliečiť nedá

Ak som to pochopil správne, tak Bürgerova choroba sa vyznačuje postupujúci tromboflebitídou (trombotizujícím zápalom ciev), ktorá postupne upcháva a ničí krvné riečisko najmä v končatinách. Za normálnych okolností má cievne riečisko vysokú funkčnú rezervu, tá sa ale postupne vyčerpá a keď už nezostanú žiadne záložné cievy, končatina nakoniec odumrie.

To, či, a za ako dlho dôjde k tomuto výsledku, možno ovplyvniť životosprávou. Čítal som napríklad, že čas, ktorý uplynie od diagnózy do odumretiu končatiny je podstatne dlhšia, ak pacient prestane fajčiť. Nepochybujem o tom, že cigarety Vám lekár už prísny zákaz. Takže aby sme dobu prežívania Vašich končatín ešte viac predĺžili, dovoľte, aby som Vám ja pevne odporučil ženšen.

Potenciál ženšenu u Bürgerova choroby je jednoznačný

Na nevysvetliteľné chronické zápaly , a zvlášť na tie cievne, je ženšen jednou z najlepších možných volieb. To ste napokon možno - ako by som Vám prial - spoznal aj sám. Rád by som sa dozvedel o Vašich skúsenostiach a vývoji Vášho zdravotného stavu. Ale bez ohľadu na subjektívne pocity ohľadom jeho účinnosti by som Vám v prípade Bürgerova choroby ženšen v malých, alebo lepšie aj vo väčších dávkach odporučil. Potenciál ženšenu u Bürgerova chorobe je daný kombináciou troch faktorov:

  1. Protizápalového pôsobenia ženšenu
  2. Priameho rozšírenie ciev najmä zvýšením produkcie oxidu dusnatého
  3. Zlepšením regeneračného potenciálu krvného riečišťa

Kliknutím na vyššie uvedené body sa dostanete na samostatné stránky, kde som už tieto aspekty jeho pôsobenia viac rozobral. Táto kombinácia troch účinkov je niečo, čo Vám bežné lieky proti zápalu neposkytnú. Vás celkom správne najviac zaujal regeneračný účinok ženšenu na endotel, rast kapilár a poťažmo tiež hojenie rán . Dôležitý je ale aj vazodilatačné efekt: Kým nikotín vedie k vazokonstrikciu (zúženie ciev), ženšenový panaxosidy cievy skôr uvoľňujú a to je ďalším dôvodom, prečo má jeho pravidelné užívanie potenciál postup Bürgerova choroby spomaliť.

Dávkovanie ...

Protizápalový účinok ženšenu sa dostavuje už pri nízkych dávkach 1-2g denne, ktoré ste bral Vy. Cytoprotektívny účinok ženšenu je dokonca tak silný, že je zrejmý aj pri veľmi nízkych dávkach 200-400mg, ktoré zvyčajne nachádzame v ženšenových kapsliach a tabletkách . Preto tieto prípravky nie sú neúčinné, ale majú svoj potenciál proti zápalom, bolestiam hlavy , opici atď. Tu ale samozrejme hovoríme o dávkovaní priamo plátkovaného ženšenového koreňa, napríklad Vami spomínaného TaiwanTCM LIANG.

Pokiaľ ide o moje odporúčanie, tak by som Vám poradil ženšen užívať dlhodobo a dávku ešte o niečo zvýšiť tak asi na 5g denne, aby bola istota, že jeho účinok na predĺženie životaschopnosti cievneho riečiska končatín je maximalizovaný. Nemusíte ho brať denne, nie je to antibiotikum , prestávka niekoľkých dní nezaviažu. Ide skôr o to, aby tu bol v dlhodobom meradle určitý priemerný účinok. Vyjde vás to lacnejšie ako fajčenie a na postup Buregerovy choroby to má účinok presne opačný. O príprave plátkovaného ženšenu si môžete prečítať tu.

S pozdravom,
-boris-

| 2012 - 1.11.2018