Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Problém s tinitom a autoimunitné zápal štítnej žľazy

Dobrý deň pán Borisovi, najprv by som Vám chcela poďakovať za Vaše stránky. Mám problémy s tinitom asi pol roka, k tomu nepríjemné závraty. Je mi 30 rokov. Absolvovala som rad vyšetrení a žiadna konkrétna príčina nebola zistená. Po konzumácii hŕbu práškov, odporúčaných lekári a ďalších drahých preparátov, inzerovaných na internete a inde, žiadne zlepšenie. Po rade jednej staršej pani, ktorá mala rovnaký problém, som si objednala 30g ženšenu Taiwan TCM Liang , s trochou skepsa, som si urobila odvar podľa Vášho návodu a asi už po 4 dňoch sa mi neskutočne uľavilo. V ušiach mi síce ešte trochu hučí, ale bolesti hlavy a závraty sú preč. Moc by ma zaujímalo ako práve u mňa ten zázrak zafungoval, či liečia iba symptómy alebo priamo príčinu, ktorú nepoznám. Jediné na čo mi lekári prišli je autoimunitné zápal štítnej žľazy a zväčšené lymfatické uzliny ... Stretol ste sa niekedy s niekým, kto by mal podobné problémy a zrovna ženšen mu pomohol? vďaka Olina

Dobrý deň, pani Olina

Ospravedlňujem sa že odpovedám až po prázdninách. Zároveň Vám blahoželám k prekonaniu rekordu v dobe čakania na moju odpoveď, ktorý doteraz patril jednému otázke o pôsobení ženšenu pri diabete . Ale vážne. Som rád, že Vám ženšen pomáha. Je jasné že tinnitus (pískanie či "zvonenie" v ušiach) neznamená nič iné, než predráždenia neuróny v mozgu . Tinnitus dokonca často signalizuje, že niektorý neurón (najčastejšie vláskové bunka vnútorného ucha) práve zomiera. Vo Vašom prípade bude ale príčina skôr hlbšie v mozgu ako vo vnútornom uchu.

Príčina Vašich mozgových problémov

Pri čítaní Vášho dotazu mi do oka padlo jedno slovné spojenie: autoimunitné zápal štítnej žľazy. Tak tým mi hovoríte všetko. Chronická lymfocytárnej tyroiditida, čiže Hašimotova tyroiditida, je zápal a deštrukcie štítnej žľazy, za ktorý nie je zodpovedná štítna žľaza samotná, ale Váš imunitný systém .

Ten musí zvažovať, ako prísny bude k bunkám vlastného tela. Keď nie je dosť prísny, rakovina má pré . Keď je príliš prísny (alebo keď proste zblbne), môže sa stať že mylne identifikuje užitočné bunky ako podozrivé a začne ich ničiť . Toto sa zvyčajne přihází tým bunkám, ktoré sú vzácne a majú osobitné vlastnosti, ako napríklad bunky štítnej žľazy alebo Langerhansových ostrovčekov pankreasu.

Výklad Vašich príznakov je jednoduchšie ako výklad Jozefových snov. Váš imunitný systém blbne. Okrem ničenia Vašej štítnej žľazy organizuje represie voči menšinovým bunkám v celom tele a zrejme si našiel aspoň jeden typ obetí aj medzi bunkami Vášho mozgu. Vaša jediné šťastie je že imunitné bunky do mozgu nesmie, inak by ste ho už mala nadranc. Z imunitných buniek je v mozgu povolená iba mikroglie - špecializovaný typ stacionárnych makrofágov , ktoré vôbec nechodia von as lymfocyty sa bavia len na diaľku. Jediné čo môžu Vaše nahnevané lymfocyty robiť je zvonku štvať mozgovú mikroglie aby sa obrátila proti domnelému vnútornému nepriateľovi. Mikroglie je tak rozpoltená medzi autoimunitné propagandou a vlastným sedliackym rozumom. To je Váš tinitus a závrat - nepokojná mikroglie stále vyšetruje nejaká nezmyselná obvinenia a obťažuje tým neuróny. Sluchové a rovnovážnej neuróny sú zo všetkých neurónov mozgu najcitlivejšie, dokonca až tak, že pocit pohybu nekorelované s vizuálnymi vnemami náš mozog používa ako prvý indikátor nebezpečenstvo otravy a nutnosti sa pre každý prípad vyzvracet (s jazdou autobusom sa nepočíta). Niet divu, že práve tinitus a závraty sú aj u Vás prvými indikátory väčšieho mozgového problému.

Prečo zabral ženšen

V článku o neuroprotektivním účinku ženšenu vysvetľujem a rozsiahlo referencuji tlmivý vplyv ženšenu na aktiváciu mikroglie. U zdravých ľudí sa prejavuje predovšetkým tak, že po pitke u nich bude výrazne obmedzená tzv. Kocovina . U Vás sa prejavuje tak, že mikroglie si dá pod vplyvom ženšenu pohov a ľahký chronický zápal mozgu, ktorým trpíte, po niekoľkých dňoch poľaví. Neuróny si vydýchnu a môžu začať regenerovať.

Ženšen Vás tiež možná chráni pred postupom ďalších čiastkových prejavov autoimunitného syndrómu , medzi ktorými možno nájsť demenciu , cukrovku , chronickou reumatické atritidu (reuma) a početné ďalšie. Pokiaľ ide o otázku či som sa už s podobným prípadom stretol, tak viete že som práve zodpovedal jednej pani s hypotyroidizmem ? Ona si síce sťažovala na vysoký krvný tlak , nie na autoimunita, ale ja som však mal u nej na autoimunity podozrenie. Tieto scenáre sú až príliš časté. Tej pani som tiež zdôrazňoval prepojenie metabolického syndrómu s autoimunity a obezitou (či je obézny mi nepovedala).

Jednu vec som jej ale nepovedal - že autoimunitné problémy a alergie sú do určitej miery zapríčinené tiež mestským štýlom života, teda kombináciou chemického znečistenia a izolácia od prírodnej, "dedinské" špiny. V izolácii od blata, pôdnych baktérií a prirodzených zvieracích soupoutníků človeka si imunitný systém vybíja svoju energiu na bunkách telu vlastných, najmä keď tie sú povrchovo modifikované molekulami mestského smogu. Možno Vám tiež chýba črevné červy - títo naši špecifickí soupoutníci pôsobí tlmivo na imunitný systém a v patričnom množstve prispievajú k jeho normálnemu fungovaniu. Medicínsky schválení sú zatiaľ len nejakí americkí machovcami a tenkohlavcami, ale tí naši bežní, ktoré nechcem menovať, môžu podľa môjho názoru byť ešte lepší. On ten Talmud s tým liečivým účinkom prachu od latríny možno nie je tak úplne na smiech. Opäť, ospravedlňujem sa ak som vedľa a dedinský životný štýl Vám nechýba. Každopádne, autoritatívne radu získate od lekára, ktorý jediný má v našej krajine právo na terapeutický omyl.

Veľa zdravia s dlhodobým užívaním ženšenu, v ktorom by ste nemali poľavovať, Vám praje

-boris-

Súvisiace dotazy:

| 2010 - 30.1.2018