Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Eleuterokok ostnatý (Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokok ostnatý (Eleutherococcus senticosus)
Eleuterokok ostnatý (Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokok (Eleutherococcus senticosus (Rupr. & Maxim.) Maxim.), Tiež ženšeň kórejský, nesprávne sibírsky ženšen ) bol prvý "ženšen" ktorý som mal možnosť prakticky vyskúšať (bolo to v priebehu mojej cesty na Ďaleký Východ), čo ma neskôr viedlo k napísaniu tejto historickej stránky o sibírskom ženšenu (Eleutherococcus senticosus) . Stránka má stále historickú hodnotu, avšak pochádza z doby, kedy som ešte bol obeťou dvoch častých omylov - účinky ženšenu som považoval za vedecky nepresvedčivé a len na základe botanickej príbuznosti som mal za to, že sibírsky ženšen a ženšen pravý sú takmer zhodné čo do svojho chemického zloženia. V dôsledku toho som si z nedostatku informácií týkajúcich sa len E. senticosus "vypomohol" tým, že som ho zaplácnul informáciami pochádzajúcimi z výskumov P. ginseng a P. quinquefolius. Trochu ma ospravedlňuje len to, že rovnakého omylu sa na začiatku výskumu eleuterokoku dopustili aj preslávení ruskí vedci.

Eleuterokok v porovnaní so ženšenom pravým.

Rovnako ako ženšen , aj eleuterokok je neškodný. Podľa Medon1981het sa u myší LD 50 sušeného vodného extraktu eleuterokoku vôbec nepodarilo stanoviť (> 3g / kg).

Štúdia Medon1981het , pochádzajúce ešte z Brechmanovských časov, tiež preukazuje hypoglykemický účinok eleuterokoku. Brechman hovoril že eleuterokok je (u športovcov) ešte účinnejšie ako ženšen. Všeobecne sa má za to, že eleuterokok nedosahuje celkovej účinnosti ženšenu pravého, však dnes už existuje značné množstvo štúdií ukazujúcich na možnosť jeho účinku proti stresu a únave ( Deyama2001cpe , Cicero2004esg , Huang2011bfa , Panossian2009eea ). Rovnako ako u mnohých iných adaptogénov by som zdôraznil nutnosť patričného dávkovanie - jedna alebo dve kapsule denne rozhodne nestačí.

Na rozdiel od ženšenu ale ostatné rastliny skupiny arálkovitých, eleuterokok nevynímajúc, sú drevité kríky, nehodiace sa svojou konzistenciou k priamej konzumácii. U eleuterokoku je nutná extrakcia. V Medon1981het je popísaná príprava extraktu eleuterokoku 10minutovým miešaním 100g práškovej drogy (radix / lignum) v 1000ml destilovanej vody pri teplote 60 ° C. Pri tejto metóde sa získa zo 100g eleuterokoku 1 liter roztoku obsahujúci 1,6g rozpustených obsahových látok. Tie možno získať sušením (lyofilizáciou) ako práškový extrakt. Ak by teda niektorý výrobca naozaj plnil kapsule povedzme 400mg čistého práškového extraktu, dalo by sa hovoriť o patričnom dávkovanie. Taký prípravok u nás ale len tak ľahko neuvidíme. To, čo sa v predajniach ponúka ako eleuterokok, obsahuje extrakt eleuterokoku väčšinou len v nepatrnom, úplne neúčinnom množstvo. V býv. ZSSR sa predáva relatívne poctivý tekutý extrakt eleuterokoku ( настойка сибирского женьшеня ), ktorý by ale chcelo užívať viac ako po niekoľkých kvapkách, ako som to robil ja.

Brechmanová kresba eleuterokoku
Brechmanová kresba eleuterokoku

Eleuterokok - adaptogén, ktorého objav bol inšpirovaný ženšenom

Eleuterokok ako adaptogén bol Brechmanem objavený systematickým štúdiom skupiny arálkovitých (Araliaceae) ku ktorej ho inšpirovali jeho skúsenosti so ženšenom ako s ergogenním prostriedkom. Budem teraz asi neobjektívne, ale hádal by som že Brechman v ideálnom prípade sníval o tom, že by objavil ešte účinnejšie adaptogén ako ženšen. Ukázalo sa ale že rod ženšen je v čeľade aralkovitých výnimočný a jedinou ďalšie adaptogénny rastlinou ktorou sa Brechmanovi v aralkovitých podarilo objaviť bol eleuterokok, o ktorom Brechman i začal tvrdiť že v niektorých aspektoch predbehne ženšen. To je vyhlásenie, s ktorým mnohí ľudia neskôr polemizovali, pre mňa je ale dôvodom k tomu, aby som eleuterokoku venoval pozornosť.

Po chemickej stránke sa ženšen a eleuterokok od seba úplne líši

Rod ženšen (Panax) je v čeľade Araliaceae výnimočný. Jeho obsahové látky, panaxosidy , sa okrem ženšenu nevyskytujú takmer v žiadnej inej rastline (výnimkou je dierkovitosť päťlistá (Čerešňa) obsahuje v sušených listoch asi 0,5% ženšenových panaxosidů , ktorej listy tiež obsahujú obmedzené množstvo panaxosidů identických s tými ženšenovými). To vieme dnes. Za Brechmanových čias to ale tak jasné nebolo - celá myšlienka systematického prehľadávania skupiny arálkovitých bola založená na predpoklade, že fylogeneticky príbuznosť so ženšenom sa prejaví aj v príbuznosti chemické. Tento predpoklad sa ukázal ako falošný - objav eleuterokoku sa v tomto svetle javí ako šťastná náhoda, ktorá mohla Brechmana rovnako dobre stretnúť aj pri výskume akejkoľvek inej čeľade rastlín.

Obsahové látky eleuterokoku.

Eleuterosidy A = daukosterol
Eleuterosidy B = syringin
Eleuterosidy B4 = sezamin

Fytochemické prieskum rastliny začína izoláciou obsahových látok. Tým dal u eleuterokoku Brechman názov eleuterosidy, po vzore panaxosidů / ginsenoidov u ženšenu. V prehľade Davydov2000es autorka vyjadruje svoju nespokojnosť s touto Brechmanovou voľbou ( o tom som už písal inde ).

Obsahové látky eleuterokoku sa nijako nezhodujú so ženšenom. V eleuterokoku nemožno nájsť žiadny zo ženšenových panaxosidů. "Eleuterosidy" nie sú pre eleuterokok špecifické, inými slovami, boli už predtým popísané z bežných rastlín ako mrkva, orgován, brečtan, dsn.

  • Eleuterosidy A = daukosterol
  • Eleuterosidy B = syringin - chráni pred radiačným poškodením, imunomodulačný účinok (referencovania v Davydov2000es ).
  • - znižuje hladinu LDL cholesterolu, antikarcinogénmi, imunomodulačné, hepatoprotektívne (referencovania v Davydov2000es ).
  • Eleuterosidy B1 = izofraxidin - cytotoxický u myší lymfocytárnej leukémie, cholagogum (referencovania v Davydov2000es ).
  • Eleuterosidy E = (-) syringaresinol-4,4'-O-β-D-diglukosid = akantosid D
  • Eleuterosidy E1 = (-) syringaresinol-O-β-D-monoglukosid
  • Eleuterosidy I, K, L, M: oleananové glykozidy
  • kyselina betulinová
  • kyselina kávová - antioxidant, cytoprotektívny, protinádorová, proti dne (arthritis Urica), antibakteriálne (referencovania v Davydov2000es )
  • vitamín E - je všetkým dobre známy antioxidačné vitamín

účinky eleuterokoku

plody eleuterokoku
plody eleuterokoku

Eleuterokok bol skúmaný z hľadiska mnohých chorôb a adaptačných účinkov. Chvíľu mi potrvá než ich sem všetky sezbíráte, zatiaľ len:

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.