Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Adaptogény a liečivé rastliny s účinkom na imunitu

Ukazuje sa, že väčšina civilizačných chorôb, čiže chorôb z dlhovekosti, sa nejakou spája so zlým fungovaním imunitného systému . Mechanizmov starnutia už poznáme niekoľko. Máme teóriu oxidačného starnutia a antioxidantov, teóriu starnutia DNA, teóriu skracovanie telomér ... Domnievam sa, že na tento zoznam by sa mala pridať ešte teórie chátrania imunitného systému. Nie je to len alergia a astma, ale aj artritída, artróza, diabetes, alebo zdanlivo nesúvisiace ateroskleróza. U všetkých týchto chorôb by sa mala venovať pozornosť imunomodulačnými liečivám.

Imunomodulačné účinok je u prírodných liečiv častý

Mnohé z prírodných adaptogénov (ai neadaptogenů) ovplyvňujú imunitný systém. U adaptogénov sensu stricto možno očakávať interakciu na osi glukokortikoidov, ktorých imunomodulačnej význam je dobre známy ( Sapolsky2000hdg ). Veľké množstvo vedeckého úsilia bolo venované modelovému adaptogénu ženšenu a liečivým hubám skupiny Polyporales, u ktorých sa práve imunomodulačný účinok pokladá za najdôležitejšie. Ďalším známym imunomodulačným adaptogénom je echinacea purpurová (Echinacea purpurea) , kozinec blanitý (Astragalus membranaceus) . Účinnými látkami sú triterpenoidy ( Christensen2009gcb , Paterson2006gtf ) a ďalšie sekundárne metabolity ( Percival2000uem , Block2003ise ), ale u všetkých spomínaných rastlín / húb sú veľmi dôležité tiež špecifické proteoglykánmi / polysacharidy.

Podstata imunomodulačného účinku

Imunitná odpoveď možno zhruba rozdeliť na dva typy, ktoré si vzájomne konkurujú:

  1. cytotoxická (proti vírusom, nádorom): -> dozrievania T H 1 -> aktivácia T C lymfocytov
  2. protilátková (proti väčšine baktérií): -> dozrievania T H 2 -> aktivácia B lymfocytov

Keď dôjde k chorobe, imunitný systém musí správne zhodnotiť typ hroziaceho nebezpečenstva a zvážiť, na aký typ patogénov sa sústredí. Antigény z postihnutého tkaniva sú dopravené do lymfatické uzliny, kde dôjde k produkcii interleukínu IL-2 a spustenie imunitnej odpovede. Typ odpovede je výsledkom diskusie, ktorú antigénu vedú T H lymfocyty a dendritické bunky (DB). Svoj názor bunky vyjadrujú pomocou komunikačných cytokínov:

  1. DB typu 1, T H 1 - produkcia IFN-γ (gama interferón), TNF (tumor necrosis factor alpha), IL-12
  2. DB typu 2, T H 2 - produkcia interleukínov IL-4, IL-10

Konečné rozhodnutie je v rukách DB - podľa svojho uváženia riadi dospievania T H lymfocytov buď k typu T H 1 (cytotoxická odpoveď), alebo k typu T H 2 (tvorba protilátok).

ženšen pravý

Upozornenie: Nie je možné v jednom článku pokryť všetky prírodné liečivá s účinkom na imunitu. Tu sa detailnejšie venujem len modelovému adaptogénu ženšenu. Imunomodulačné účinky sú u prírodných liečiv časté a budú spomenuté na ich stránkach (pozri napríklad liečivé huby skupiny Polyporales pri ktorých sú proteoglykány a polysacharidy zvlášť dôležité).

To, že ženšen ovplyvňuje imunitný systém, je dnes preukázanej nepochybne ( Christensen2009gcb , Choi2008bcp , Xiang2008cau ). Ženšen posilňuje imunitu najmä proti vírusom a nádorom. Na rakovinu možno okrem iného hľadieť aj ako na imunitný zlyhanie . U nádorových ochorení je ženšen vítaným podporným prostriedkom, tiež s istými priamymi protirakovinovými účinkami .

Obsahové látky ženšenu majú vplyv na výber imunitnej reakcie. Christensen2009gcb (kap. "Imunomodulačná pôsobenie") referencuje tézu, že ženšen podporuje cytotoxickej odpoveď (proti nádorom a vírusom). Naproti tomu, Lee2004gre preukazuje, že majoritný ženšenový Panaxosid Rg 1 má účinok práve opačný. Do tretice, ženšen má preukázaný protizápalový a antialergický účinok. Ucelený vedecký pohľad na imunomodulačnú pôsobenie ženšenu nie je k dispozícii, ale doterajšie údaje potvrdzujú, že jeho obsahové zložky majú na imunitu protichodné vplyvy, čo je pre pôsobenie adaptogénov typické .

Stimulačný účinok ženšenu na imunitný systém

U adaptogénov všeobecne a ženšenu konkrétne dochádza v niekoľkých aspektoch k protichodnému pôsobeniu účinných látok . Konkrétne, ženšen obmedzuje zápal , pôsobí proti autoimunitu a často sa uplatní tam, kde lekári zvyčajne predpisujú imunosupresívnej kortikoidy. Je teda aj ženšen imunosupresívnej?

Odpoveď na túto otázku nie je jasná. Akútna horúčky (tj. Infekcie) sú jednou z mála tradičných kontraindikácií ženšenu. Domnievam sa preto, že prinajmenšom u niektorých infekcií upokojujúci vplyv ženšenu na biele krvinky nie je vítaný. Ženšen ale zďaleka nie je iba imunosupresíva (čo napokon nie sú ani spomínané kortikoidy, Sapolsky2000hdg ). U mnohých bakteriálnych a väčšiny vírusových infekcií ženšen pomáha - imunitu zlepšuje.

U ženšenových špecifických polysacharidov bola zistená schopnosť potláčať septikémiou Staphylococcus aureus v optimálnej dávke 25μg / kg ( Lim2002aep , Lim2004iap ). Účinok bol spojený s niekoľkonásobným zvýšením produkcie NO a cytokínov (TNF-α, IL-1, IL-6 a IFN-γ) makrofágy.

Bol skúmaný účinok ženšenu na schopnosť makrofágov reagovať na infekciu pri dlhodobom strese ( Pannacci2006pgm ). Všeobecne sa vie, že dlhodobý stres imunitu znižuje ( Viswanathan2005saa ), avšak krátkodobý stres makrofágy aktivuje ( Berczi1998scn ). Ženšenový polysacharid ginsan (25mg / kg / deň per os) u myší zvyšoval expresiu TLR receptorov makrofágov (tieto receptory nešpecificky rozoznávajú patogény) a tým aj schopnosť makrofágov reagovať na infekciu ( Ahn2006igi ). Ženšen tiež pozitívne ovplyvňuje protirakovinovú imunitu .

Konkrétne imunomodulačné účinky:

  • Na monocyty / makrofágy: Panaxosidy Rb 1 a Rb 2 stíhali produkciu TNF-α u myších i ľudských makrofágov stimulovaných lipopolysacharid s IC 50 ~ 50, resp ~ 25μM ( Cho2001vie ). Podľa Lee2002fma , červený ženšen zvyšoval produkciu TNF-α makrofágy. Naproti tomu podľa Cho2001vie , ginsenosidy Rb 1, Rb 2, Rg 1 sú silnými inhibítormi produkcie TNF-α u makrofágov stimulovaných bakteriálnymi lipopolysacharid. Spomínané panaxosidy navyše potláčajú produkciu iných zápalových cytokínov, ako IL-6 a IL-1β ( Rhule2006pna ).
  • Na lymfocytoch myší sleziny sa zistilo, že pxsd. Rb 1 a Re v koncentrácii asi 100μM výrazne zvyšovali proliferáciu mitogény stimulovaných T H (CD4 +) a B lymfocytov, Rg 1 na ňu nemal účinok, zatiaľ čo Rb 2 ju znižoval s IC 50 okolo 25μM. Rb 2 tiež potláčal produkciu IL-2 lymfocyty po stimulácii konkavalinem s IC 50 ~ 13.3μM. UT C (CD8 +) lymfocytov boli výsledky iné - Rb 2 a Rb 1 byť zohľadnené ich množeniu po stimulácii IL-2, zatiaľ čo Re a Rg 1 ich množeniu obmedzovali s IC 50 57.5, resp 64.7μM ( Cho2002gfp ). Podľa Lee2004gre , gssd. Rg 1 podporuje dozrievanie T H 2 lymfocytov a produkcii IL-4. Naproti tomu, Lee2006grh tvrdí, že gssd. Rg1 podporuje dozrievanie T H 1 lymfocytov.
  • Pxsd. F 1 a Rg 1 v kultúre myšiach splenocytů selektívne zvyšujú produkciu cytokínov typu 2 (IL-4 u splenocytů, IL-12 u makrofágov) a ich transkripčného faktora GATA-3, zatiaľ čo pxsd. Rh 1 a 20 (R) -RH 1 selektívne zvyšujú pordukci cytokínov typu 1 (IFN-γ u splenocytů) a ich transkripčného faktora T-bet. Všetky zo spomínaných pxsd. (F 1, Rg 1, Rh 1 a 20 (R) -RH 1) zvyšujú väzbu transkripčného faktoru NF-κB na DNA. Je zaujímavé že maximálne zvýšenie cytokínov sa dostavuje pri koncentráciách 5μM a 10μM, vyššia koncentrácia zvyšujú cytokíny opäť menej, u 50μM viac ako dvakrát menej než u 10μM ( Yu2005pgd ).
  • Na dendritické bunky: Podľa Takei2004dcm a Takei2008dcp , zlúčenina K a gssd. 20 (S) -PPT ovplyvňujú monocytární dendritické bunky smerom k imunitnej odpovede typu 1. Tieto štúdie diskutujú možnosť protirakovinového vplyvu ženšenu a príležitosť na imunoterapiu nádorov ovplyvnenými dendritickými bunkami.
  • Na NK bunky: Choi2008bcp diskutuje schopnosť ženšenového extraktu a špecificky panaxosidu Rh 2 obnoviť aktivitu NK buniek a imunitných buniek po ich pokusnom poškodenia mitomycínom.
  • Na granulocyty: Gssd. Re aktivuje neutrofilné granulocyty proti nádorovým bunkám ( Plohmann1997iae ).
  • Proti vírusovým ochoreniam: Celkový ženšenový extrakt účinkuje proti chrípke a vírusovým chorobám ( Scaglione1996ess , Scaglione1990iet ), potláča množenie vírusu HIV a zmierňuje priebeh AIDS ( Choi2008bcp ).
  • Na adhéziu lymfocytov k endotelu a diapedesi: Niektoré panaxosidy, napr. Notoginsenosid R 1 ( Chen2008enr ) alebo ginsenoid Rb 1 ( He2007peg ), obmedzujú adhéziu lymfocytov k endotelu, čím je vysvetľovaný pozorovaný účinok proti ateroskleróze a zápalom .

Imunomodulačnej proteoglykány a polysacharidy

U imunomodulačných prírodných liečiv hrajú dôležitú úlohu proteoglykány a polysacharidy. Je tomu tak u ženšenu pravého ( Sun2011sba , Yun1993iat ), ženšenu amerického ( Assinewe2002epp ) aj mnohých iných bylín. Opäť, keď si za príklad zoberieme P. ginseng, tak napríklad kyslé polysacharidy ginsenan PA a ginsenan PB zvyšujú sérový imunoglobulín IgG a aktivujú fagocytózu ( Tomoda1993cta , Tomoda1994csg ). Celkový prehľad ženšenových polysacharidov a ich biologických účinkov podáva Sun2011sba .

| 2009 - 28.12.2016