Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

rozchodnica ružová
rozchodnica ružová
Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea L.) z čeľade tlusticovitých (Crassulaceae) je jedným z modelových adaptogénov skúmaných už od čias Brechmana. Prehľadom základných informácií o nej je napríklad Panossian2010rrr .

účinky rozchodnice

Rozchodnica je klasický adaptogén s posilňujúcimi účinkami na viacerých fyziologických systémov (podobne ako ženšen ), napríklad na nervovú a srdcovo-cievnu sústavu. Medzi hlavné obsahové látky rozchodnica patrí salidrosidov, čo je glukozid tyrosol, fenol obsahujúceho diolu odvodeného od deaminovaného tyrozínu. Salidrosidov má protizápalový a cytoprotektívny účinok ( Guan2012pes , Qian2012sph i.), Chráni cievy ( Zhu2016spa ), pečeň ( Yang2016sao ) a uplatňuje sa v prevencii a liečbe hypertenzie ( Chen2016sep , Lee2013rei , Spanakis2013pib ) a chorôb srdca . Má tiež potenciál chrániť proti rakovine ( Bocharova1994tpe ).

Ochranný účinok na mozog pri ischémii dokumentuje štúdie Chen2016srp a ďalšie. Potvrdzuje sa tiež ochranný salidrosidov účinok na pamäť ( Zhang2013sab , Palmeri2016sbc , Vasileva2016bec ). Rozchodnica sa tak radí po boku ženšenu ako nootropikum . Zdá sa, že rozchodnica tiež napomáha odvykanie od alkoholu , nikotínu atď. Dosahuje to svojim dopaminergným ( Blum2007mcc ) a serotonínergným ( Mannucci2012sir ) nervovým účinkom. Rozchodnica má tiež antidepresívny účinok komentovaný napr. V Elalfy2012nad . Lee2011ria a poukazuje na potenciál Rozchodnice proti akumuláciu tuku (adipogenezi) .

koreň rozchodnice ružovej
sušený koreň rozchodnice ružovej
koreň rozchodnice ružovej
sušený koreň rozchodnice ružovej

| 2011 - 1.11.2018