Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Starnutie

Starnutie je prirodzený proces, ku ktorému dochádza u všetkých organizmov. Tu sa sústreďujem na starnutie u ľudí a na to, ako sa vyhnúť chorobám a prejavom staroby - vráskam, zníženej telesnej sile a výdrži, lomivosti kostí, ateroskleróze a zvýšenému riziku rakoviny. Vek u ľudí nie je jednoznačne vymedzené. U žien je hranicou Senescence klimaktérium (45-60 rokov). Neskoré klimaktérium (50+ rokov) síce nie je časté, ale vyskytuje sa, rovnako ako 55leté mamičky. (To nie je výhovorka pre tých, ktoré svojou biologickou povinnosť zanedbávajú keď im je 16, sú najplodnejšie a majú najväčšiu šancu mať zdravé bábätko.) U mužov, ktorých život je tradične o niečo nebezpečnejší a pomalší, nastupuje vek o niečo neskôr. Za starca možno jednoznačne označiť až mužov starších ako 65 rokov, aj tí si však často zachovávajú zvyškovú plodnosť až do vysokého veku.

Biologické mechanizmy starnutia

Človek patrí medzi dlhoveké cicavce vysoko odolné proti starnutiu. Ľudské tkanivá vrátane mozgu sa za života priebežne opravujú a naša odolnosť proti rakovine je medzi cicavcami vynikajúci. Zatiaľ čo iní cicavce na nej umierajú už vo veku niekoľkých málo rokov, (hlodavce 2 roky, šelmy 10 rokov), náš imunitný systém za života spoľahlivo likviduje desiatky zhubných nádorov, takže rakovina má u nás väčšinou šancu až keď sme starí a naše imunitný aktivita sa zníži. Vek na človeka prichádza akoby znenazdania, zvyčajne medzi 65-70 rokom života, kedy sa doposiaľ nepostrehnuteľné chátrania rôznych orgánových sústav naraz znásobí a človek jedného dňa zistí, že už nezvládne ani malú časť svojich predošlých fyzických výkonov.

Skracovanie telomér a Hayflickova medza

Ľudské bunky nechcú žiť naveky, pretože si uvedomujú, že s každým delením sa zvyšuje nebezpečenstvo, že sa z nich vyvinie rakovina . Preto majú naše bunky vstavanú tzv. Hayflickovu medzu, ktorá zabraňuje tomu, aby sa delili donekonečna. Každá bunka proste od narodenia nesie vo svojej DNA zkracovací meter, ktorému sa odborne hovorí telomér. Pri každom delení bunka z teloméry ucvakne jeden bod a keď telomér po niekoľkých desiatkach delení dôjde, bunka sa už ďalej deliť nechce, pretože by nás ohrozovala rakovinou. Iba pohlavné bunky majú k dispozícii enzým, ktorým si telomery môžu regenerovať a tak zabezpečiť prežitie ľudskej populácie po neobmedzený počet generácií. Pre telo jednotlivca to ale neplatí. Keď nám začnú dochádzať kmeňové bunky schopné delenia, strácame postupne schopnosť regenerácie.

Strata schopnosti hojenia a regenerácie

K tejto nedochádza naraz, ale pozvoľna. U starých ľudí sa schopnosť hojenia a regenerácie spomaľuje , pretože začína byť ťažšie a ťažšie nájsť prevádzkyschopné kmeňové bunky. Starým ľuďom pomalšie rastú vlasy, nechty a pomalšie im regeneruje kože. Sú preto náchylnejšie na kožné ochorenia , hlavne plesňové. Majú v krvi nižší počet krviniek, pretože ich krvotvorba je pomalší, zatiaľ čo rýchlosť opotrebenia krviniek zostáva konštantná. Pri hojení úrazov tak asistuje o niečo menej makrofágov a fibroblastov. To platí aj o malých úrazoch a mikrotraumami, ku ktorým neustále dochádza vo svaloch, šľachách, koži a kostiach. Znížený počet fibroblastov, ktoré fungujú ako údržbárske bunky, spôsobuje nižšiu pevnosť spojivových tkanív starcov.

vrásky

Vrásky súvisí s poškodením kolagénu a ďalších biopolymérov, ktoré tvoria ľudskú kožu a podkožné tkanivo . Kolagén je vláknitá bielkovina podobná hodvábu, pavúčiemu vláknu, nylonu a kevlaru. Kolagén dosahuje pevnosti ocele a je hlavnou súčasťou vyčinených usní, ktorých pevnosť a trvanlivosť všetci poznáme.Živá koža vydrží ešte dlhšie, pretože ju neustále opravujú špecializované bunky - fibroblasty - ktorých hlavnou starosťou je práve údržba spojivových vlákien. Živá koža je na rozdiel od usne hebká a pružná, pretože okrem kolagénu obsahuje tiež pružný elastín a gélovitá glykosaminoglykán - vodou nasiaknutý polymér tvorený hlavne polysacharidy o konzistencii sanitárneho silikónu. O údržbu všetkých týchto súčastí nutných pre zdravú, príťažlivú kožu starajú fibroblasty. Nie je tomu teda tak, že by sme v mladosti dostali krásnu kožu, na ktoré postupným opotrebením pribúdajú vrásky. Pružnosť kože je neustále obnovovaná fibroblasty a vrásky začnú mať šancu až vtedy, keď v starobe počet fibroblastov poklesne, pretože v tele začnú dochádzať kmeňové bunky. Vráskam sa teda nevyhneme tým,že budeme kožu chrániť pred mechanickým namáhaním a škrabancami - drobné mechanické poškodenie fibroblasty ľahko opraví a ešte pritom našu kožu obnovia. To, čo kožu naozaj poškodzuje, je slnečnej radiácie, ktorá zabíja samotné fibroblasty a ďalšie kožné bunky, vrátane kmeňových. Ultrafialové žiarenie je pre kožu zlo, ktoré je kvalitatívne rovnaké akoprenikavá radiácie z výbuchu atómovej bomby. Preto sú tropické rasy ľudí čiernej a bledé Aziatky sa opáli dohneda len čo prvýkrát vyjdú na slniečko.

Šediny a plešinu

Vrásky sú závažným príznakom staroby v tom zmysle, že ich ľahko zbadatelná prítomnosť na koži ukazuje na analogické opotrebenie spojivových tkanív vnútri tela. Naproti tomu šediny a plešinu na nič také neukazujú. Bežná plešinu na čele a temene je typická pre mužov a vzniká pôsobením testosterónu na vlasové korienky v týchto oblastiach (preto ženy neplešatějí). Efekt strieborných vlasov, ktorý je podstatou šedivenie, vzniká prítomnosťou vzduchových bubliniek vo vlasoch a fúzov. Ani šediny, ani plešinu teda v princípe nie sú indikátorom žiadneho poškodenia, okrem toho, že nositeľmi už nie je 15 ani 20 rokov. Strieborné vlasy sú u príbuzných primátov (gorily) indikátorom dospelosti a rovnako ako u človeka sa spájajú s múdrosťou, nie so stareckou stretnutiach. Pri snahe spomaliť starnutie nie je nutné sa na tieto neškodné znaky zameriavať.

Úloha radiácie a oxidácie pri starnutí

UV žiareniepoškodzuje kožu tým, že vytvára reaktívne radikály, ktoré ničia DNA kožných buniek. Rovnakým spôsobom sa ale chová ďalší jed, na ktorý sme si museli zvyknúť, pretože ho dýchame - kyslík. Rovnako ako radiácia, aj kyslík vytvára radikály a oxidované molekuly poškodzujúce DNA buniek. Na rozdiel od slnka však kyslík nepôsobí len na povrchu, ale v celom tele. Pre svaly, tukové tkanivo, mozog, srdce a ďalšie vnútorné orgány je teda nepriateľom č. 1 kyslík. Až na druhom mieste stojí prenikavá radiácie (hlavne kozmické žiarenie) a radiácia z rozpadu prirodzene sa vyskytujúcich rádioizotopov vnútri tela. Ako žltne maslo a puchří guma, aj tuky a polyméry v našom tele sa vplyvom kyslíka znehodnocujú. Najviac postihnuté sú orgány s vysokou spotrebou kyslíka (mozog a srdce) a vnútorná výstelka tepien (je v nich vysoko okysličená krv). Oxidačné poškodenia tepien spôsobujeaterosklerózu , ktorá je jednou z hlavných chorôb staroby. Kyslíkom by najviac trpela samotná krv, ktorá kyslík po tele rozvádza, avšak múdry otec príroda na tento problém myslel a vybavil nás červenými krvinkami, ktoré jadro a DNA vôbec nemajú. Životnosť červených krviniek je asi len 10 dní. Po tejto dobe sú červené krvinky kyslíkom a mechanickým namáhaním v kapilárach úplne opotrebované a končí svoju púť v našom krvnom filtra, ktorým je pečeň. Nízku životnosť majú aj biele krvinky. Na rozdiel od červených krviniek majú biele krvinky zachovanú DNA, ale pred kyslíkom sa chráni tým, že sa v krvi podľa možnosti vôbec nezdržujú a väčšinu času sedí v slezine a v lymfatických uzlinách, kde jedovatého kyslíka nie je toľko. Odumreté červené a biele krvinky priebežne dopĺňa krvotvorby, ktorá prebieha v kostnej dreni. Kyslíkom trpia aj plazmatické bielkoviny a tukové kvapôčky, ktorých oxidácie prispieva k ateroskleróze.Kľúčovou funkciu v údržbe krvných bielkovín a tukov opäť hrajú pečeň. Za účelom prevencie starnutia naše telo v spánku automaticky znižuje hladinu kyslíka v krvi, takže sa po prebudení musíme "predýchať" a rozohriať - aj teplota nám totiž v spánku klesá o 1 ° C, čo spomalí metabolizmus a starnutiu asi o 5%. Kyslík je hlavným dôvodom, prečo nie sú zdravé maratóny a podobná dlhá aeróbne cvičenie. Proti oxidácii a radiáciu nás chrániProti oxidácii a radiáciu nás chrániProti oxidácii a radiáciu nás chrániantioxidanty , z ktorých najznámejší je vitamín C.

Opotrebenie kĺbov a chátranie imunitného systému

Rovnako ako na koži sa tvoria vrásky, i ostatné tkanivá strácajú v starobe pevnosť i pružnosť. To, čo som povedal o vráskach, možno povedať aj o opotrebovanie kĺbov - mechanické opotrebovanie kĺbov telo priebežne opravuje, a to aj u starcov. Starí ľudia sa teda nemusia báť svoje kĺby zaťažovať občasným silovým športom. Ich kĺby sú v ohrození len vtedy, ak dôjde k poškodeniu kĺbových údržbárskych buniek - chondrocytov. Keďže hladina kyslíka v kĺboch je nízka, zdalo by sa, že sa kĺbové bunky nemajú čoho báť. To ale nie je pravda. Okrem kyslíka a radiácie je tu však ešte ďalší postrach, ktorý ničí špecifické populácie buniek u seniorov: autoimunita . Ide o to, že z dôvodu boja proti nádorom má imunitný systémschopnosť selektívne zničiť nežiaduce populácie buniek. Imunitný systém však vo vyššom veku robí viac a viac chýb, medzi ktoré autoimunita patrí. Keď sú autoimunity postihnuté chondrocyty, je výsledkom reumatizmus. Autoimunita však môže postihovať akúkoľvek populáciu buniek a môže sa prejaviť už v mladosti. Tak napríklad postihnutie Langerhansových ostrovčekov pankreasu vedie k diabetu 1. typu, postihnutie štítnej žľazy k autoimunitné strume, postihnutím kože a slizníc vzniká lupus erythematosus a postihnutia neurónov vedie k závažnej chorobe zvanej myasthenia gravis. Vo všeobecnom povedomí si reumatizmus patrí k starobe, ale v skutočnosti nie je žiadny dôvod, prečo by zdravý senior musel nutne autoimunitné ochorenie dostať. Rubom autoimunitných problémov je u seniorov väčšiu náchylnosť k rakovine. Zostarnutý imunitný systém už nie je tak účinný proti nádorovým bunkám. K rakovine tiež prispievajú mutácie, ktoré sa za život v bunkách seniora nahromadili.

Ateroskleróza a metabolický syndróm

Imunitný systém hrá úlohu aj u dvoch ďalších chorôb staroby: aterosklerózy a diabetu . Spoločne s obezitou tvorí tieto choroby tzv. Metabolický syndróm, ktorý je charakteristický pre veľké percento seniorov. Okrem vyššie spomínaného autoimunitného diabetu (diabetes typu 1) sa u seniorov ešte častejšie vyskytuje diabetes typu 2, pri ktorom telo prestáva reagovať na obvyklé hormonálnu signály nasýtenia: inzulín a leptín. Všadeprítomné sladkosti a pochúťky zvyšujú metabolizmus a dodávajú seniorom kvantum energie, ktoré už títo nemôžu pohybom vydať. Nadváha zaťažuje kĺby, zvyšuje riziko ateroskloerózy a mŕtvicea ešte viac odrádza postihnutého od pohybových aktivít. Nadbytočný tuk produkuje cholesterol: každých 10kg nadváhy má rovnaký efekt ako zjesť denne 1 vajce navyše. Brušný tuk navyše produkuje imunitný hormóny (interleukíny a ďalšie), čím zvyšuje náchylnosť k zápalom ( Deleidi2015iad ) a zhoršuje diabetes. Pre seniorov neschopné odolať prejedanie je preto lepšie, keď im ich blízki zabezpečí pobyt na vidieku či v luxusnom zariadení, kde pochúťky nie sú k mání. (Kvôli zachovaniu dôstojnosti pacienta môže byť nutné odsun zorganizovať pod inou zámienkou.) Seniori tak budú mať dlhší a kvalitnejší život a budú sa môcť dlhšie tešiť z pravidelných (najmenej 1x týždenne) kontaktov s rodinou a vnúčatami.

Mentálne funkcie seniorov

Kým fyzická výkonnosť tela slabne, duševnú výkonnosť zostáva u zdravých seniorov plne zachovaná až do vysokého veku. Mozog zdravých seniorov funguje rovnako dobre, ak nie lepšie, ako u mladých. K starobe nepatrí slabomyseľnosť, ale múdrosť. Na spájanie starobe sa senilnou demenciou dochádza kvôli existencii Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby - chorôb, ktoré ničia mozog tým, že hromadne zabíjajú špecifické populácie neurónov. Naopak, bežné starecké problémy so sluchom, ktoré sú dôsledkom odumieranie vláskových buniek vnútorného ucha, s demenciou nijako nesúvisí a duševnú výkonnosť nepostihujú.

Prevencia a liečba starobe

Elixír mladosti zatiaľ súčasná veda nemá k dispozícii, takže o kauzálny liečbe starobe nemožno hovoriť. Prezradím toľko, že toľko diskutovaný výskum kmeňových buniek súvisí práve s touto témou. Ale do tej doby, než naši alchymisti elixír mladosti pripraví, sa musíme uspokojiť s poučkou, že starnutie síce spomaliť možno, ale bohužiaľ len mierne. Tri najúčinnejšie spôsoby ako to docieliť sú:

  1. šetriť sa
  2. užívať adaptogény
  3. Užívať antioxidačné vitamíny

Oveľa výraznejšie možno zlepšiť situáciu seniorov potlačením príznakov staroby a liečbou chorôb vysokého veku . V tejto úlohe sa adaptogény uplatní oveľa lepšie. Adaptogény zvyšujúce duševnú výkonnosť (nootropiká) síce nezvýši inteligenciu seniorov, ale zlepší prekrvenie ich mozgu a subjektívne pociťovaný elán a chuť do života. Pokiaľ ide o telesnú výkonnosť , ani tú nemožno u seniorov vrátiť späť na úroveň 20-ročných mladíkov. Adaptogény ale potlačia zápaly , zlepší prekrvenie končatín, zrýchli regeneráciu po námahe a v neposlednom rade tiež zlepší potenciu a erekciu. Niet divu, že ženšen pravý, Ktorý v sebe všetky tieto účinky spája, sa v Číne pre seniorov považoval prakticky za všeliek a stal sa modelom pre celú kategóriu sebe podobných rastlín - adaptogénov. Ďalšími adaptogény vhodnými pre seniorov sú schizandra (klanopraška) , rozchodnica , vítaním uspávajúca a ďalšie, medzi ktoré patrí aj mnohé z našich bylín. Kým 20. storočia bolo érou antibiotík a Paracelsovských liekov , dnes si vedci účinnosť adaptogénov u chorôb staroby opäť uvedomili. Možno len dúfať, že to postupne pochopia aj praktickí lekári. Antioxidanty a antioxidačné vitamíny uvádzam až na treťom mieste, pretože účinok adaptogénov, ktorým sa tu predovšetkým venujem, nemožno na púhe antioxidačné pôsobenie zredukovať.

Čo to znamená šetriť sa

Možno tým niekoho prekvapím, ale dá sa povedať, že dnešný mestský človek už žije z hľadiska prevencie starnutia takmer optimálne. Keď si uvedomíme, že starnutie kože najviac urýchľuje slnko a solárium, zatiaľ čo vo vnútri tela je hlavným zabijakom kmeňových buniek kyslík, môžeme konštatovať, že naša fyzická aktivita je dnes dostatočne malá a pred slnkom nás chránia budovy, v ktorých trávime väčšinu času. Budovy nám navyše poskytujú aj ochranu navyše pred kozmickým žiarením, a to tým väčšie, čím viac poschodí betónu je nad nami. Ďalšie znižovanie fyzickej aktivity nie je už pre dnešného človeka zdravé ani vhodné - veď telo máme k tomu, aby sme si ho užívali dnes a nie šetrili na budúci päťročnice. Denné aeróbne cvičenie je vítané, ale nemusí trvať dlhšie ako 30 minút. Keď opomenieme boj proti mestskej alergii,ktorý vyžaduje aby deti neboli držané v prílišnej čistote a aby už v detstve prišli do styku s peľom a ďalšími prírodnými antigény, tak dnešný mestský človek nemá veľa ďalších možností, ako starnutie ešte viac spomaliť. V podstate jedinou reálnou možnosťou je modifikácia jedálnička, z ktorého je nutné vyradiť fruktózu, sacharózu a rôzne ďalšie "pochúťky" a namiesto toho do neho zaradiť adaptogény, ktoré zvlášť u seniorov významne potláčajú príznaky staroby.

Ako pôsobí adaptogény proti príznakom staroby

Práve u starých ľudí sa najviac prejaví účinok adaptogénov, ktoré svojou povahou rozširujú záťažové rozmedzí organizmu . Najlepšie preskúmaným adaptogénom je ženšen pravý a ďalšie druhy rodu ženšen, napríklad ženšen americký . Okrem toho ale definíciu adaptogénu napĺňa veľké množstvo ďalších rastlín, z ktorých mnohé zmestili aj u nás v bežné použitie. Rozsiahle využitie ženšenu u ázijských seniorov viedlo európskej botaniky k tomu, že tejto rastline dali rodové meno Panax - doslova "všehoj". V skutočnosti však majú saponíny tejto rastliny len 4 hlavné účinky:

  1. protizápalový ( proti zápalom , proti bolesti a proti autoimunitu )
  2. krv rozrieďujúce ( proti ateroskleróze a proti trombóze )
  3. NO uvoľňujúce ( zlepšuje krvný obeh a erekciu )
  4. duševne aktivačný

Ginsenosidy Rh 1 a Rh 2 tlmí zápal inhibíciou génov NOS2 a COX2 inhibičným pôsobením na ich transkripčný faktor NF-κB ( Park1996gri , Park2003aag ). Tento účinok má tiež ginsenoid Rb 1 , jeho deglykosylovaný metabolit zlúčenina K ( Park2005ieg ) a tiež samotný aglykón panaxatriol ( Oh2004sog ). Tieto látky upokojujú makrofágy a (v mozgu) mikroglie, čím zamedzujú ďalšiemu poškodeniu ischemických tkanív pri mŕtvici ( Zhu2012sli , Park2012amc , Han2013eaii.) Kombináciou protizápalového a krv riediaceho účinku je ženšen vhodný k dlhodobému preventívnemu užívaniu proti mŕtvici (asi ako aspirín , ktorý sa týmto spôsobom u nás bežne predpisuje). Podľa Lee2009paa a Lee2010iag má najsilnejšie krv riediaci účinok gssd. Rk 1 a Rg 5 (8-22x silnejší ako aspirín), menej účinné sú gssd. Rg 6 , F4, Rk 3 a Rh 4 (2-4x silnejšie ako aspirín). To ale nie je všetko. Ženšen má však navyše NO uvoľňujúci účinok , ktorým sa podobá liekom typu Viagra ( Chen1996cpg). NO, tj. Oxid dusnatý, je signálna molekula, ktorá v tele sprostredkuje okrem iného tiež roztiahnutie ciev a v pľúcach relaxáciu priedušiek. Relaxáciou žilovej pletene penisu prispieva NO k erekcii, ktorej mechanizmom je využitie krvného tlaku. Nie je náhodou, že Viagra sa okrem posilnenia potencie používa aj na liečbu pľúcnej hypertenzie. U ženšenu NO uvoľňujú hlavne gssd. Rb 1 ( Yu2007spn ) a gssd. Rg 1 ( Lu2004gra ), ktoré pôsobia na jadroví androgénny receptor ( Yu2007spn ). Dá sa teda povedať, že ženšen je celkovo blahodarný prostriedok na srdce a cievy. TČM považuje v tomto smere za obzvlášť účinný ženšen notoginseng ( Li1999aet ,Jin2007iep , Liu2010pns , Joo2010isp ...), ktorému ale nepripisuje duševne aktivačné účinky. U duševne aktivačných (nootropických) účinkov financovala pionierskej klinické štúdie firma Boehringer-Ingelheim, ktorá predáva štandardizovaný ženšenový extrakt G115 aj u nás pod názvom PHARMATON Geriavit a (v kombinácii s ginkom) pod názvom PHARMATON Gincosan. Tieto klinické štúdie zistili, že ženšen zlepšuje pamäť ( Reay2010pgg , Petkov1993mes ) i duševný výkon ( Scholey2002adc , Reay2005sdp). Oproti bežným liekom, ktoré pôsobia alosterické, účinkuje ženšen na génovú expresiu - preto účinky ženšenu nastupujú pomalšie, ale sú dlhodobejšie a viac pod kontrolou prirodzených spätných väzieb. Protizápalovými a cievnymi účinky sa špecifické zmesi panaxosidů uplatňujú tiež v prevencii a liečbe rakoviny .

Ďalšie adaptogény s účinkom podobným ženšenu

Účinok proti zápalu a bolesti je okrem ženšenu typický aj pre iné adaptogény. Dá sa vlastne povedať, že liek, ktorý zaberá proti bolesti, má najväčšiu šancu, že ho bude veľký počet spokojných pacientov do smrti ospevovať ako zázrak boží. Ešte väčší výhodou je, keď ide o rastlinu neškodnú a bez nežiaducich účinkov. Tieto požiadavky spĺňa napríklad protizápalová vítaním uspávajúca ( Rasool2006irw , Grover2010ina ), nesprávne tiež zvaná " indický ženšen ". Vítaním patrí do zázračnej čeľade ľuľkovitých a veľmi pripomína Machovka židovskú čerešňa. Účinok proti zápalom a bolesti je charakteristický aj pre zázvor ( Grzanna2005ghm ) a kurkumu (Bright2007cad , Lakhan2015zep ), takže si mnohokrát dnes už ani neuvedomujeme, že táto "korenia" nepoužívame kvôli chuti, ale preto, že ide o silne účinné adaptogény. Medzi adaptogény patrí aj mnohé rastliny zo zázračné čeľade hluchavkovitých, z ktorých by som zdôraznil šišak bajkalský ( Yoon2009aes , Dong2015bil ), ktorý je preslávený tým, že ho TČM veľmi často predpisuje proti rakovine .

Ak obrátime pozornosť od protizápalových účinkov k účinku na kaskádu oxidu dusnatého (NO), tak v tejto oblasti nájdeme inú skupinu adaptogénov do určitej miery podobných ženšen. Je to napríklad krpčiarka šípovitá ( Dellagli2008pih ), ktorá obsahuje ikarin, prírodné inhibítor fosfodiesterázy účinkujúci podobne ako Viagra. Ikarin obsahuje aj bylinářům známy kotvičník zemný. Iným mechanizmom (účinkom na androgénny receptor) zlepšuje mužnosť zarážke púštne , ktorá si vyslúžila prezývku " púštne ženšen " ( Wang2012cdm). Všetci iste chápu, že je nesprávne všetky tieto nepríbuzných rastliny označovať ako taký či onaký "ženšen". Práve preto Lazarev a Brechman zaviedli kategóriu adaptogénov, ktorá skupinu "ženšen podobných" liečiv definuje objektívne. Je úplne pochopiteľné, že pri hľadaní nových prírodných adaptogénov títo výskumníci venovali pozornosť tiež rastlinám z skupiny arálkovitých, kam ženšen taxonomicky patrí. Zlepšenie vitality u seniorov bolo klinicky zistené u eleuterokoku ( Cicero2004esg ) v Rusku presláveného čoby "sibírsky ženšen", hoci eleuterokok na rozdiel od ženšenu neobsahuje unikátny metabolity a možno ho teoreticky nahradiť kombináciou iných bylín ( Davydov2000es ).

Ďalšie hlavné účinok ženšenu - duševne aktivačný účinok - je veľmi žiaduce nielen u seniorov, ale aj u mladých, napríklad u návštevníkov techno párty či u študentov pripravujúcich sa na skúšky. Tento účinok sa okrem ženšenu pripisuje už spomínanému ginka dvoulaločnému, rozchodnica ružová , schizandry čínskej a ďalším adaptogenům. Môžete vyskúšať aj rastliny našich babičiek z čeľade hluchavkovitých: šalvia (či už naše šalvia lekárska alebo čínska šalvia červenokořenná), oregano, medovka, levanduľa a už spomínaný šišak bajkalský.

Problémom ženšenu je jeho cena. Kvalitné ženšen je rovnako drahý ako kvalitná káva, ktorú si nie všetci môžu dovoliť. Niektoré ženšenový panaxosidy možno ale lacno získať z dierkovitosť päťlistej (ťiao-ku-lan, angl. Jiaogulan ), rastliny z čeľade tekvicovitých, ktorá ako jediná ďalšia rastlina má schopnosť tieto saponíny syntetizovať. V našich podmienkach možno dierkovitosť pestovať ako iné tekvicovité, hoci chuť ich listov (ktoré sa kvôli saponinům konzumujú) s chuťou ženšenu nemožno porovnať.

Spomalenie starnutia ochranou buniek

Ako som písal vyššie, k príznakom staroby (vrásky, poškodenie kĺbov atď.) Nemôže dôjsť, kým má telo dostatok aktívnych kmeňových buniek, vďaka ktorým si tkaniva zachovávajú schopnosť regenerácie. Otázkou je, aké rastliny či lieky nám pomôžu si aktívne kmeňové bunky čo najdlhšie zachovať.

Rýchlosť opotrebovávanie od využívania kmeňových buniek v priebehu života do značnej miery závisí na radiačnú a oxidačné záťaži, ktoré sme vystavení. Starnutie možno teda spomaliť tým, že sa budeme chrániť pred metabolickú a radiačnej záťažou . Pokiaľ ide o radiácii, tak sme späť u ženšenu : Japonský rádiológ Morio Jonezava už v 80. rokoch konštatoval, že zrejme žiadny lepší prostriedok ako ženšen proti radiácii zatiaľ nemáme ( Yonezawa1976rri , Takeda1981rri , Yonezawa1981rri , Takeda1982rri , Yonezawa1985rri ). Ženšen znižuje rýchlosť odumieranie buniek ( Ramesh2012pgr , Kostyleva2009gpb, Kostyleva2010rab ) a tým pôsobí aj proti vráskam ( Kang2009erg ). Účinné sú samozrejme aj ďalšie adaptogény. Z arzenálu TČM možné napríklad proti radiácii vybrať účinnú kombináciu obsahujúce děhel čínsky , ploštičník európsky a prerastlík čínsky ( Kim2002reb ).

Dôležitejšie než radiácie je u starnutie vnútorných orgánov záťaž metabolická, tj. Oxidačné. K oxidačné záťaži dochádza jednak pri intenzívnom aeróbnom športe (maratóny a pod.) A pri prejedanie sa. Ak však nie sme obézni a netrpíme chorôb pečene , nemusíme výdatných jedál báť. Svoje starnutie viac spomalíme príjmom antioxidačných vitamínov C a E. Ďalšie antioxidačné vitamín, vitamín A, nesmieme predávkovať. Ľahko ho získame zo živočíšnej potravy (maslo, ryby) az karotenoidov. Ešte lepší ako β-karotén z mrkvy je luteín a zeaxantín z kustovnice a ďalších zázračných ľuľkovitých - paradajok, papriky, machovky a baklažánu čierneho. Kustovnica okrem karotenoidov obahuje aj špecifické polysacharidy, ich spoločný účinok preukázateľne spomaľuje starnutie (Cheng2015eup ) a chráni zrak ( Bucheli2011gbe ).

Jedálniček by mal obsahovať pestrú zmes liečivé zeleniny

Podobne ako blahodarný účinok kustovnice nie je len kvôli prítomnosti antioxidačných karotenoidov, ale aj vďaka ďalším látkam ( lycium barbarom polysacharidom, LBP), Ani u ďalších rastlín nemožno ich prospešnosť zredukovať len na antioxidačné index nameraný v skúmavke. Drobné bobuľové ovocie (čučoriedky, maliny, černice, čierne ríbezle, drieň atď.) Je zdravé nie len kvôli obsahu antioxidačných antokyanov, ale kvôli celému fytokomplex účinných látok. K spomaleniu starnutia musíme konzumovať pestrú zmes liečivé zeleniny a ovocia a nespoliehať sa len na jednu - hoci silne antioxidačné - zázračnú prísadu. Áno, šťava z granátovníka je vysoko antioxidačný, ale sama o sebe nestačí. Áno, resveratrol z hrozna je tiež vysoko antioxidačné, ale pre spomalenie starnutia musíme urobiť viac než len piť červené víno. Kým kedysi nám v jedle chýbalo mäso a energie, dnes nám chýba zelenina. A to nie na kvantitu, ale čo do pestrosti. Kedysi sa ako príloha k jedlám konzumovali hlavne bylinky, ktorým sa hovorilo "kapusta",pretože boli zelené. Dnes sa však význam slova kapusty posunul tak, že znamená iba na objem šlechtění, úplne biely kultivar jediné rastliny -Brassica oleracea .

O zabudnuté zelenine sa dnes už veľa píše. Propaguje sa okrúhlica, špenát, valeriánka, artičoky a ďalšie pozabudnuté zeleniny. Okrem toho má ale pravdu aj Dr. Duke, ktorý hovorí, že by sme v jedálničku mali venovať pozornosť aj rastlinám úplne divokým. Podľa Dr. Dukea to, čo na záhonoch vytrhávame ako burina, má často vyššiu výživnú hodnotu než to, čo pestujeme ako zeleninu.

Príkladom sú žihľavy, ktoré majú špecifický antidiabetický účinok a chránia bunky svojím protizápalovým pôsobením. Pôsobí tiež proti zväčšenia prostaty, ktoré často trápia starších mužov. Žihľava navyše obsahuje až 25% proteínu, čo je u listovej zeleniny vysoká hodnota. Portulaka kapustová je rekordmanom na obsah minerálov (vápnik, horčík) a je v rastlinnom svete ojedinelým zdrojom ω-3 nenasýtených mastných kyselín. Ako zeleninu môžeme konzumovať i liečivky. Príkladom je špargľa, čo je pôvodne vlastne liečivá rastlina, ktorá sa začala konzumovať ako zelenina. Do tejto kategórie patria aj čakanka, púpava lekárska , kapucínka a početné známe i menej známe bylinky z čeľade hluchavkovitých.

Nemali by sme ale zanedbávať ani tie kvalitné zeleniny, ktoré nie sú nijako zabudnuté. Je to napríklad zázračná čeľaď cesnakovitých, kam patrí cibuľa a mnohé zdravé a chutné druhy cesnakov. Zázračná čeľaď ľuľkovitých okrem kustovnice obsahuje aj ďalšie vhodné plodiny pre seniorov: paradajky ( Solanum lycopersicum ), papriku ( Capsicum ), machovky židovskú čerešňa ( Physalis alkekengi ), ľuľok čierny ( Solanum nigrum ) a tiež vyššie spomínaný ajurvédsky adaptogen vítaním uspávajúca .

| 2010 - 1.11.2018