Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Adaptogény

seriózne a bez nezmyslov ...

Hans (Janosz) Selye
Izrael I. Brechman

Adaptogény sú prírodné aj umelé látky, ktoré zlepšujú schopnosť prekonať záťaž a sú neškodné. Prakticky sú to dnes hlavne liečivé rastliny a huby (tj. Látky prírodné), ale vývoj umelých látok vyhovujúcich definícii adaptogénu už tiež intenzívne prebieha. Bohužiaľ však nie u nás, ale hlavne na Západe, kde pojmy ruskej proveniencie nemajú radi. Sú smart, a preto používajú termín smart drugs. ( "Superdrugs" by nebezpečne pripomínali Supermana.) Pojem adaptogén bol vytvorený v 50. rokoch 20. storočia na opísanie rastlinných tonik, ktorých typickým predstaviteľom je ženšen pravý . Tento pojem tu chýbal. Pred jeho zavedením sa mnohých rastlinám z núdze hovorilo "ženšen" (eleuterokok = sibírsky ženšen, vítaním = indický ženšen, žerucha peruánska = peruánsky ženšen, zarážke púštne = púštne ženšen, pozri čo všetko sa označuje ako ženšen ) Týmto rastlinám sa má správne hovoriť adaptogén . Pred zavedením tohto pojmu sa európska veda zmohla len na to, že pre ženšen vymyslela nič nehovoriace rodové meno Panax - všeliek.

Adaptogény sa vyznačujú tým, že uľahčujú proces adaptácie. Adaptácia je kľúčovým pojmom teoretické medicíny . O adaptácii hovoríme vtedy, keď sa organizmus prispôsobuje záťaži. Kým záťaž zvládame, zostávame zdraví. Ak záťaž prekročí naše adaptačné rozmedzí, výsledkom je choroba až smrť. Adaptogény uľahčujú adaptáciu tým, že rozširujú adaptačné rozmedzí. Inými slovami, nielen že lieči chorobné stavy, ale predovšetkým upevňujú zdravie. S tým súvisí odbor medicíny zaoberajúci sa budovaním zdravia - valeologie. Zdravie ohrozujú rôzne druhy záťaže: chladová, teplovy, fyzická (práca, šport ...), duševné, chemická (pečene, obličiek, mozgu ...), oxidačné, radiačnej, infekčné ... Anglický výraz pre záťaž všeobecne je stress. U nás však slovo stres väčšinou používame len v užšom význame duševnej záťaže . Pri tej sa do tela uvoľňujú hormóny útoku a úteku (adrenalín, noradrenalín) a následne stresový hormón kortizol.

Hans (Janosz) Selye
Hans (Janosz) Selye

Termín adaptogén s objavom stresových hormónov historicky súvisí. Kortizol a všeobecnejšie kategórii glukokortikoidov opísal otec modernej teoretickej medicíny Jánoš Selye . Predpona adapto- termínu adaptogén potom pochádza priamo z termínu generalizovaný adaptačné syndróm , čo je honosný historický názov pre cicavčie stresovú reakciu.

Ideálne adaptogén významne zvyšuje adaptačný rozmedzí a nemá jednostranné účinky. Reálne adaptogény sa k tomuto ideálu viac či menej blíži. Niektoré viac chráni pečeň, iné chráni cievy, ďalšie potláčajú zápaly a alergie. Klasickým účinkom adaptogénov je pôsobenie na stres a stresové hormóny. Ich účinok na nervovú sústavu je ako budivý, tak upokojujúce. Pre adaptogény je vlastne typické, že majú na fyziologické parametre dvojaký, protichodný vplyv , ktorý im umožňuje fyziologické parametre stabilizovať a tým upevňovať zdravie. Jednostranné účinky na fyziologické parametre u zdravých ľudí adaptogény nemajú a mať nesmie - preto nesmú byť jedovaté a nemožno k nim tiež počítať povzbudzujúce látky typu kokaín.

Adaptogény sú silne liečivé. Tento fakt môže prekvapiť lekára a farmaceutov zvyknuté na paracelsovské lieky - jedy, ktoré sa v presne odmeraných dávkach používajú na liečbu. Hovoríme im paracelsovské, pretože to bol práve Paracelsus, kto pravidlá pre lekárske využitie jedov (predovšetkým minerálnych) formuloval. Paracelsovské lieky preto patrí len do rúk odborníkov, čo odrážajú aj zákony. Bohužiaľ však legislatíva hľadí paracelsovsky na všetky farmaká a pre adaptogény nemá pochopenie . Od liekov patriacich medzi adaptogény vyžaduje miligramovou štandardizáciu akoby išlo o jedy, zároveň im však (v dôsledku absencie dramatických príznakov) účinnosť akosi upiera (pozri vyhlášku č. 245/1997 Zb. O liečivých rastlinách). Práve adaptogény sa však uplatní v prevencii a liečbe civilizačných chorôb, ktoré sú dôsledkom záťaže kumulované v priebehu života dnešnej dlhoveké populácie. Adaptogény sú výbornou prevenciou troch najdôležitejších chorôb dlhovekosti: aterosklerózy , rakoviny a cukrovky (diabetu) . Súčasná medicína odhalila, že u všetkých spomenutých chorôb hrá dôležitú úlohu imunitný systém, ktorý práve možno účinnými látkami prírodných adaptogénov ovplyvniť. Pri pravidelnom užívaní adaptogény tiež spomaľujú starnutie , chráni pečeň a viacero mechanizmy bojujú proti ďalšie dôležité civilizačné choroby - hypertenziu . Časť zázračného pôsobenia prírodných adaptogénov možné tiež pripísať na účet tomu, že náš jedálniček je dnes všeobecne na hony vzdialený prirodzenému paleojídelníčku plnému rastlinných sekundárnych metabolitov, takže byliny navyše pomáhajú aj nešpecificky.

Uzavretý zoznam adaptogénov (podobne ako napríklad uzavretý zoznam liekov) nemožno zostaviť. Na najrôznejšie látky a prírodniny možno hľadieť ako na adaptogény rôzneho stupňa účinnosti a dokonalosti. Neplatí ale, že každá nejedovatá liečivka je automaticky adaptogénom. Kategórie adaptogénov s kategóriou nejedovatých liečiviek nie je totožná. Napríklad sladkého drievka ani konope , hoci viac-menej nejedovaté, nie sú adaptogény, pretože majú jednostranné účinky. Numerické hodnotenia kvality adaptogénov analogické terapeutickému indexu paracelsovských liekov nám farmakológie doposiaľ neposkytla.


Príklady prírodných adaptogénov


Úplný, autoritatívne zoznam adaptogénov teda z uvedených dôvodov neponúkame. Nájdete tu však množstvo kandidátov a protipříklad, vrátane všetkým dobre známych klasických adaptogénov. Otázku, či nejaká látka je alebo nie je adaptogén (presnejšie ako dokonalým je adaptogénom) si môžeme klásť nielen u liečiviek, ale aj u chemických látok (piracetam, dibazol ...) a priemyselných liekov (Viagra, Wobenzym ...) Medzi adaptogény nemožno ovšem radiť látky neúčinné (placebo, homeopatiká ...) ani len výživné (škrob, glukóza ...)

Prejsť na prehľad prírodných adaptogénov